Genshin Impact Başlangıç Rehberi

Genshin Impact Başlangıç Rehberi

Genshin Impact, oynaması ücretsiz bir açık dünya rol yapma oyunudur. Bu yazımda sizlere Genshin Impact ‘e başlarken işinize yarayacak birkaç taktik vereceğim.

Genshin Impact nedir?

Genshin Impact, miHoYo tarafından PlayStation 4 , Microsoft Windows, Android ve IOS olarak 4 ayrı platformda yayımlanmış oynaması ücretsiz bir fantastik açık dünya rol yapma oyunudur.

Oyun, Teyvat denen büyülü ve fantastik bir dünyada geçer. Teyvat ‘ın içinde 7 farklı ulus vardır ve bu uluslardan her biri Genshin Impact de bir elementi temsil eder. Bu uluslardan her biri kendi tanrısı tarafından yönetilir. Hikaye, Aether (Sora) ve Lumine (Hotaru) isimli ikiz kardeşlerin başına gelen olayları anlatır. Bu iki kardeş sayısız dünyaları dolaşmış, ancak bilinmeyen bir tanrı tarafından Teyvat’da yolları kesilmiş, ve birbirlerini kaybetmişlerdir. Karakterimiz, Paimon isimli bir yoldaş ile birlikte kardeşini aramak için Teyvat’ı keşfetmeye başlar.

Genshin Impact ‘te 4 farklı karakterden oluşan partimizi kontrol ederiz. Bu parti dünyayı keşfederken veya savaş sırasında kullanabildiğimiz 4 karakterden oluşur. Genshin Impact da her karakter kendilerine has element ve yeteneklere sahiptir. Teyvat’da yayılmış olan canavarlar ve özel alanlar, hem hikayenin hem de karakterlerin gelişiminde büyük rol oynar.

Elementler

Genshin Impact ‘te 7 element bulunmaktadır ve bu elementler kendi aralarında tepkimeye girebilmektedir. Tepkimeleri doğru şekilde kullanmak oyunun savaş sistemindeki en etkileyici unsurlardandır. Elementler ve tepkimeler şu şekildedir:

Anemo (Hava): Teyvat ‘daki rüzgarları kontrol eder. Başka bir element ile karşılaştığında oluşan tepkime Swirl olur.
Anemo ile herhangi bir element tepkimeye girdiği zaman, rüzgar enerjisi tepkimeye girilen elementle bir girdap oluşturulmasını sağlar, ve genellikle o elementin özelliğini kazanır. Anemo, Geo ve Dendro hariç her elementle tepkimeye girebilir.

Geo (Toprak): Oyunda en az tepkime oluşturan elementtir. Geo tamamen kaya gibi olmaya dayanır ve karakterlerin DEF (savunma) statları ile ilgilenir. Genellikle kalkan oluşturmak veya kalkan kırmakta etkilidir.
Geo’nun Electro, Pyro, Cryo veya Hydro elementi ile tepkimeye girmesi ile Crystallize denilen tepkime oluşur. Bu tepkime sonucunda, tepkimeye girilen elemente karşı bir kalkan kazanılır.

Frozen (Donmuş) bir rakibe Geo hasarı vurmak, hedefin Shatter (Parçalanma) efektine maruz kalmasına yol açar ve fazladan hasar verir.

Pyro (Alev): Pyro elementi ateşten oluşur. Dünyadaki meşaleler, çalılar ve yanabilir şeyler ile etkileşime girebilir. Anemo, Dendro, Hydro, Cryo ve Electro ile tepkime oluşturabilir.

Hydro (Su): Hydro elementi genellikle destek karakterlerinin sahip olduğu bir elementtir. İyileştirmek, kalkan vermek, kitle kontrol uygulamak ve rakiplerin üstünde Hydro yükü bırakmak gibi kullanışlı destek yeteneklerine sahip bir elementtir.

Cryo (Buz): Buz elementi genellikle alan etkili veya kullanışlı destek / hasar yetenekleridir. Buz, göllerin ve denizlerin üzerini dondurarak üstünde yürüyebileceğiniz bir yol ortaya çıkarır.

Electro (Elektrik): Elektrik oyundaki en agresif elementtir. Genellikle hasar vurmak isteyen yeteneklerden oluşur.

Dendro (Doğa): 1.1.0 sürümü itibariyle oyundaki hiçbir karakterde bulunmayan bir elementtir. Hakkında herhangi bir bilgi yoktur.

Pyro ile tepkimesi sonucu Burning (Yanma) ortaya çıkarır ve sürekli olarak Pyro hasarı verir.

Element tepkimesi listesi şu şekildedir:

Electro +
Pyro = Overload
Hydro = Electro-Charge
Ice = Superconduct

Pyro +
Electro = Overload
Ice = Melt
Hydro = Vaporize

Cryo +
Hydro = Freeze
Pyro = Melt
Electro = Superconduct

Hydro +
Cryo = Freeze
Pyro = Vaporize
Electro = Electro-Charge

Electro-Charge: Sürekli olarak zaman içinde Electro hasarı vurur.

Superconduct: Cryo alan hasarı vurur ve hedefin fiziksel hasar direncini düşürür.

Overload: Bir patlama ortaya çıkarır ve Pyro alan hasarı vurur, aynı zamanda Geo kalkanlarını parçalar.

Melt: Tepkimeye giren elementin hasarını vurur.

Vaporize: Fazladan alan hasarı vurur.

Frozen: Hedefi dondurur.

Burning: Zamanla sürekli olarak Pyro hasarı vurur.

Her ne kadar tepkimeler bu şekilde olsa da, bazı istisnalar vardır. Örneğin bir Cryo Slime‘a (Buz Slime’ı) Hydro ile saldırmak, onun donmasını sağlamaz. Bunun yerine Pyro ile saldırılarak Melt tepkimesi ortaya çıkarılabilir.

Silahlar

Oyunda ayrıca 5 farklı silah bulunmaktadır. Bir karakter yalnızca bir silah kullanabilir ve başka türden bir silah kullanamaz.

Silahlar şu şekildedir:

Sword (Kılıç)

Claymore (Büyük kılıç)

Spear (Mızrak)

Bow (Yay)

Catalyst (Büyü Kitabı)

Silah türleri genellikle karakterin normal saldırılarını etkiler. Örnek olarak, Sword ve Spear yakın menzilli ve hızlı saldırılara odaklıyken, Claymore yakın menzilli, yavaş ve ağır saldırılara odaklıdır. Bow keskin nişancılık ve uzak menzil için kullanışlı, ayrıca tek bir hedef üzerinde çok güçlülerdir. Catalyst ise kullanan karakterin türüne göre farklı saldırı stillerine sahiptir.

Görevler, Keşifler ve XP sistemi

Oyunda Adventure Rank‘inizi arttırmanın en temel yolu haritayı dolaşmak ve gördüğünüz sandıklar ve Challenge‘lar (Meydan okumalar) ile olur. Harita bir yeri görünür hale getirmek için o yere ait olan Statue of Seven ile temasa geçmeniz gerekmektedir. Statue of Seven‘lar haritada toplam 9 tanedir ve her biri haritanın belli bir kısmını görünür kılar. Etrafta dolaşmayı kolaylaştıran bir diğer yol da Teleport Waypoint‘lerdir. Bunlar haritada üzerlerine ışınlanabileceğiniz küçük heykellerdir. Haritada dolaşırken Teleport Waypoint ‘leri kullanmak çok fazla zaman sağlayacaktır, ayrıca onlar ile etkileşime geçtiğinizde de ödüller kazanırsınız.

Teleport Waypoint:

Statue of the Seven , Anemoculus ve Geoculus

Oyuna yeni başlayan kişilere genelde https://genshin-impact-map.appsample.com/#/ sitesinden bütün Anemoculus ve Geoculus ‘ları (Statue of the Seven ‘ların seviyesini arttırmaya yarayan parçacıklar) toplaması tavsiye edilir. Bu parçacıklar haritanın etrafında belli yerlerde bulunmaktadır, ve belli bir miktar toplayıp Statue‘lere verdiğiniz zaman Statue’lerin seviyesi artar. Bu hem sizin Maximum Stamina‘nızı arttırır, hem de size ödüller verir. Ayrıca oyundaki tüm Anemoculus ve Geoculus’ları topladıktan sonra oyunda son bir görev daha açılır.

Statue of the Seven:

Anemoculus ve Geoculus:

Görevler

Görevler, Adventure Rank ‘inizi yükseltmenin en kolay yollarından biridir. Görevler kendi içerilerinde 4’e ayrılır:

Archon Quest (Tanrı Görevleri):
Herhangi bir ulusun tanrısı ile alakalı görevlerdir ve oyunun ana hikayesi ile bağlantılıdır.

Story Quest (Hikaye Görevleri):
Direk olarak hikaye ile alakalı görevlerdir.

World Quest (Dünya Görevleri):
Dünyada bulunan ve yapılması isteğe bağlı görevlerdir.

Daily Commissions (Günlük Görevler): Oyunda en çok XP veren görevlerdir. Her gün 4 tane olmak üzere sürekli olarak yenilenirler.

Görevler Adventure Rank ‘inizi arttırmanın en kolay yollarından olduğu için bunları yapabildiğiniz en kısa süre içerisinde yapmanızı tavsiye ederim. Eğer AR’niz (Adventure Rank) bir görevi yapmaya yetmiyorsa, dünyayı keşfederek ve sandıkları açarak, veya World Boss ‘ları (Dünya Boss’ları) ve Domain ‘leri (Zindan) temizleyerek AR’nizi yükseltip o göreve sonradan gidebilirsiniz.

Domain ve World Boss ‘lar

Oyunda Dendro hariç her elementin kendine ait bir World Boss’u (canavarı) vardır. Bu canavarlar kendileri ile aynı elemente sahip karakterlerin seviyesini yükseltmek için gerekli materyalleri düşürürler. Aynı zamanda Artifact ve XP kaynaklarıdır.

Örnek olarak Electro elementinin World Boss’u:

Ayrıca oyunda 3 adet özel Boss bulunmaktadır. Bunlar;

Stormterror Dvalin

Andrius, Dominator of Wolves

Tartaglia – Childe

Bu isimlerini saydığım Boss’lar haftada sadece 1 kez temizlenebilirler ve ödülleri öbür Boss’lara kıyasla çok fazladır. Bu yüzden fırsatını buldukça temizlemenizi tavsiye ederim.

Domainler ise zindan gibi alanlardır. Zindanın içindeki tüm yaratıkları temizlediğiniz zaman o Domain’in ödüllerini alabilirsiniz. Domain’lerin 3 farklı türü vardır. Bunlar;

Artifact Domain ‘leri: Ödül olarak Artifact verirler.

Talent Level-Up Material Domain ‘leri: Karakterlerinizin yeteneklerini ve saldırılarını güçlendirmenize yarayan materyalleri ödül olarak verirler. Verdiği ödüller günlük olarak değişir.

Weapon Ascension Material Domain ‘leri: Silahlarınıza seviye atlatmak için gerekli materyalleri verirler. Verdiği ödüller günlük olarak değişir.

Bunlara ek olarak Ley Line Blossom denilen küçük formasyonlar vardır. İkiye ayrılırlar:
Ley Line Blossom of Wealth: Resin karşılığı Mora verir.


Ley Line Blossom of Revelation: Resin karşılığı Character XP Materyali verir.

Original Resin denilen kaynak bu yukarıda bahsettiğim ödüllerin tamamını toplamanız için gereken bir kaynaktır ve sürekli olarak yenilenir. Bu yüzden Resin’inizi harcamaktan korkmayın fakat önünüze gelen her şeye Resin harcamak yerine ihtiyacınız olan materyallerin planını yaparak onlara Resin harcayın.

Original Resin:

Artifact ‘ler:

Karakterinize kuşanabildiğiniz ekipmanlardır. Karakterin gücünü en çok belirleyen unsurlardan biridir. Artifact ‘ler World Boss‘lardan ve Domain ‘lerden elde edilebilirler. Karakterin statlarını güçlendirirler.

Bir karaktere aynı setin parçası olan Artifact ‘lerden 2 adet takarsanız 2-Set Bonus, 4 adet takarsanız 4-Set Bonus denilen özellikler devreye girer. Artifactlerinizi seçerken bu bonusları dikkate almanızı tavsiye ederim. Ayrıca Artifactlerin statlarını da olabildiğince agresif bir şekilde kullanmak (ATK, Crit Rate, Crit Damage, DMG Bonus) bazı istisna karakterler haricinde genellikle en iyi seçenek olacaktır.

AR 30 olana kadar 3-4 yıldız Artifactler ile, AR 40 ve yukarısında 5 yıldız Artifactleri kullanmanızı, ve AR 40 olana kadar Artifact kasmakla fazla kafa yormamanızı tavsiye ederim, çünkü AR 40’a ulaşana kadar güzel Artifact’ler toplamak neredeyse imkansız.

Ascension (Yükseliş):

Karakterler ve silahlar belli seviyelere vardıklarında daha fazla seviye atlamadan önce Ascension (Yükseliş) geçirmeleri gerekir. Ascension karakter veya silahınızın ulaşabileceği maksimum seviyeyi arttırır.

Karakterler Ascension materyali olarak Element Kristalleri’ne ihtiyaç duyarlar. Bu kristalleri, yükseltmek istediğiniz karakterin elementi ile aynı olan World Boss’u temizleyerek, veya şehirlerde bulunan Souvenir Shop’lardan (Hatıra Mağazası) satın alarak elde edebilirsiniz.

Mora:

Oyunun temel para birimidir. Karakterlerinizi, silahlarınızı ve Artifact’lerinizi güçlendirmek için kullanılır.

Görevlerden, Adventure Rank ödüllerinden ve Ley Line Blossom’lardan elde edilebilir. Oyunun başında bolca Mora’ya sahip olacaksınız, ama sakın kendinizi kaptırıp zengin hissetmeyin, çünkü Mora oyunun ilerisinde çok önemli bir kaynak olacaktır.

Character XP Materyalleri:

Karakterlerinize seviye atlatmak için oyunda 3 adet eşya kullanılır:

Wanderer’s Advice (En az XP veren)

Adventurer’s Experience (Orta miktarda XP veren)

Hero’s Wit (En çok XP veren)

Bu 3 eşyayı kullanarak karakterinize seviye atlatırsınız. Bu eşyalar sandıklardan, görevlerden, Adventure Rank ödülü olarak ve Ley Line Blossom’ lardan gelebilir.

Bunların hepsini anladım da, karakterleri nasıl elde edeceğiz?

Karakterleri açmanın sadece 2 yolu vardır. Biri oyunun verdiği görevler ve ödüllerden gelen bazı karakterlerdir.

İkincisi ise karakter açmanın en çok kullanılan yolu, Wish (Dilek) sistemidir. Wish’ler Primogem denen para birimi ile açılırlar. Bu para birimi siz görev yaptıkça ve Adventure Rank atladıkça size ödül olarak verilir. Wish’ler başka oyunlarda kasa açmak gibidir. 3-4-5 yıldız olacak şekilde silah veya karakterler düşürürler. Elde edilen 3 yıldız şeyler genellikle gereksizlerdir.

Primogem:

Wish’ler kendi aralarında ikiye ayrılır:

Acquaint Fate (Standart Wish): Her 10 Wish içinde garanti olarak 4 yıldız, 90 wish içinde garanti olarak 5 yıldız bir karakter veya silah düşürür.

Intertwined Fate (Event Wish): Her 10 Wish içinde garanti olarak 4 yıldız, 90 wish içinde garanti olarak 5 yıldız bir karakter veya silah düşürür. Bir etkinlik sırasında bu Wish’lerde bazı karakterlerin çıkma olasılıkları arttırılır. Örneğin Standart Wish‘de 5 yıldız bir karakter çıkarırsanız bu çıkaracağınız karakterin çıkma şansı öbür karakterler ile eşittir. Ancak Event Wish ‘lerinde Wish’in üstünde gösterilen karakterlerin çıkma olasılığı arttırılmıştır. Intertwined Fate ile 2 tür Wish açılabilir. Birinde silahların çıkma şansı, birinde karakterlerin çıkma şansı daha yüksektir.

Wish konusunda asıl odağınız Event Wish‘ler olmalıdır çünkü güzel şeyler düşürmek daha kolaydır ve her yeni etkinlikte yenilenirler.

Bir karakter dizmek:


Bir karakteri kasmanız için ihtiyacınız olan şeyler; karakteriniz ile uyumlu Artifact‘ler, uyumlu bir silah ve bolca Character XP Material ile Mora‘dır.

Karakterinizin yetenekleri ve elementi ile uyumlu bir Artifact‘e karar verdikten sonra, o Artifact’i düşürebileceğiniz Domain veya Boss’ları temizlersiniz. bu sırada elinize geçen kullanmadığınız Artifact‘leri kullandığınız Artifact‘lere beslersiniz ve böylece Artifact ‘inizin seviyesini yükseltirsiniz. Seviyeleri yükseldikçe verdikleri stat bonusları artar.

Ayrıca karakterin seviyesini arttırmak için Character XP Materyalleri kullanırsınız. Eğer bunlardan yeterincesine sahip değilseniz bunları Ley Line Blossom’lardan toplayabilirsiniz. Ayrıca karakterleriniz seviye limitine ulaştığında onlara daha da fazla seviye atlatmak için Ascension (Yükseltme) yapmanız gerekir. Bunun için gerekli materyalleri de karakteriniz ile aynı elemente sahip olan World Boss’u temizleyerek toplarsınız.

Ayrıca karakterinizin hasar vurması için silahını da güçlendirmeniz gerekir. Bu yüzden Weapon XP Materyali ve Weapon Ascension Materyali toplarsınız. Weapon XP Materyali’ni etraftan topladığınız ve Expedition ‘dan gelen madenleri demircide işleyerek elde edebilir, Weapon Ascension Materyalleri ise o materyalin düştüğü Domain ‘den toplayabilirsiniz.

En son olarak da, bunların hepsini gerçekleştirebilmeniz için YÜKLÜ MİKTARDA Mora’ya ihtiyacınız vardır. Bir karakter kasmak kolay iş değil!

Bir takım kurmak:

Bir takım kurarken öncelikle takımınızdaki hangi karakterin ana hasar kaynağınız olacağına karar vermeniz, ve sonrasında o karakteri desteklemek için en iyi element ve karakter kombolarını seçmeniz gerekir. Bir takımda sürekli olarak element tepkimesi yaratabilmek, karakterler ne kadar güçsüz olursa olsun takımınızın işlevli olmasını sağlar (Bundan kastım karakterlerinizi iyi kasmanıza gerek olmadığı değil. Karakterinizin yine de yapabileceğiniz kadar iyi statlara sahip olduğundan emin olun!)


Bir takımda aynı elemente sahip karakterlerden oynamak farklı bonuslar elde etmenizi sağlar. Buna Elemental Resonance denir.

Takımınızda 2 adet Anemo karakteri var ise: Stamina kullanımınız %15 azalır, hareket hızınız %10 artar ve yetenek bekleme süreleriniz %5 azalır.

Takımınızda 2 Geo karakteri var ise: Karakteriniz vuruşlara karşı daha dayanıklı olur ve kolayca devrilmez. Bir kalkan etkisi altında iken karakterinizin ATK DMG ‘ini %15 arttırır.

Takımınızda 2 Pyro karakteri var ise: Cryo’dan %40 daha az süre etkilenirsiniz. ATK %20 artar.

Takımınızda 2 Cryo karakteri var ise: Electro’dan %40 daha az süre etkilenirsiniz. Donmuş veya Cryo’dan etkilenmiş rakiplerinize karşı Crit Rate‘iniz %15 artar.

Takımınızda 2 Hydro karakteri var ise: Pyro’dan %40 daha az süre etkilenirsiniz. İyileştirme etkileri %30 artar.

Takımınızda 2 Electro karakteri var ise: Hydro’dan %40 daha az süre etkilenirsiniz. Superconduct, Overloaded ve Electrocharged etkileri %100 ihtimalle Elemental Particle düşürür (Karakterinizin Elemental Burst’ünü yenilemesini sağlar).

Takımınızda aynı elementten 4 tane oynamak: Tüm elementlere karşı direncinizi %15 arttırır.

İhtiyacınız olacak bazı terimler:


Elemental Skill: Karakterin normal yeteneği.
Elemental Burst: Karakterin ulti yeteneği.
Elemental Particle: Karakterinizin Elemental Burst’ünü yenilemesi için gerekli olan enerji.
Elemental Mastery: Element tepkimelerininden ortaya çıkan hasarı arttırır.
Energy Recharge: Karakterinizin Elemental Burst’ ünü yenileme hızını arttırır.
ATK: Karakterin saldırı gücü.
DEF: Karakterin savunma gücü.
Crit Rate: Kritik vurma şansı.
Crit DMG: Kritik vuruş hasarı.
DMG Bonus: Fazladan hasar.
Expedition: Kullanmadığınız karakterleri Adventurer’s Guild ‘e göndererek size materyal toplamalarını sağlayabilirsiniz.

Oyunun ilk çıktığı günden beri deneyimlediğim şeylerin büyük bir kısmını elimden geldiğince size aktarmaya çalıştım. Umarım maceranızda bir faydası dokunur!

İlginizi çekebilir: Steam Puan Dükkanı Rehberi

Avatar
Yazar Ruzgar

Bir yorum yap.

Tıkla ve yayına katıl.
Takip etmek için tıklayın.