Assasin’s Creed Valhalla: Ön Bakış

Assasin’s Creed Valhalla: Ön Bakış


Assasin’s Creed Valhalla ‘yı henüz 20 saat oynamış durumdayım. Oyunu henüz bitirebilmiş değilim. Bu sebepten ötürü oyunun hikayesine dair bir spoiler yazımda yer almamakta.


Bir oyuncu olarak serinin Origins oyunun sonrasında AC serisine biraz uzak kalmıştım. Serinin gittiği yeni rotayı fazla sevmesem de Ubisoftun oyunlarda kötü bir iş ortaya koymadığı aşikardı. Bu duruma rağmen ben AC Odyssey‘i hiç ama hiç beğenmemiştim. Ancak yinede serinin yeni oyunu olan Assasin’ Creed Valhalla ‘ya da bir şans vermek istedim. Yazımın devamında da oyunu oynadığım kadarı ile kaleme alarak deneyimlerimi ve görüşlerimi size aktarıyor olacağım.

Viking Eivor


Bu oyunda ana karakterimizin adı Eivor. Kendisi naif bir viking. Oyunda ana karakterimiz olan Eivor‘u ister kadın olarak ister erkek olarak oynayabiliyoruz. Ya da oyunun istediğimiz herhangi bir anında bu iki cinsiyet arasında geçiş yapabiliyoruz. Söz konusu bu özelliğin ise oynanışa bir katkısı yok. Ubisoft bu noktada tamamen pazarlama amaçlı bir hamle yapmış gibi.

Assasin’s Creed Valhalla ‘da temel amacımız ise klanımızı geliştirmek ve İngiltere’de bir hayat kurmak. Bu yüzden oyun içerisinde haritanın çeşitli yerlerine dağılmış klanların sorunlarını çözüp kendimize katmaya çalışıyoruz. Söz konusu bu görevlerde sorunu olan klanların ya da insanların mevcut problemlerini çözdükten sonra onlardan bizim klanımıza katılmalarını istiyoruz. İnsanlar sorunlarını çözdüklerimizden dolayı bize ve ailemize karşı güven duyarak klanımıza katılıyor ve daha güçlü bir klan olmamıza yardımcı oluyor.


Oyunda yer alan diyaloglar bana oldukça sıkıcı geldi. Bir süre sonra bu bitmeyen diyalogları hızlı hızlı geçmeye başladım. Oyunda nadiren güzel senaryo sekanslarına denk gelsem de Valhalla beni senaryo anlamında içine çekmeyi başaramadı. Söz konusu bu durumlar oyunun ana hikayesinden çok yan hikayelerinde oluyor.

Dövüşler tekrar edici. Animasoylar yetersiz


Ubisoftun anlata anlata bitiremediği dövüş sekansları ise bana oldukça yetersiz gelen bir başka nokta oldu. Dövüşler kendini çok sık tekrar ederken dövüşler esnasında ki animasyonlar ise oldukça ham ve bitmemiş hissettiriyordu. Savaş esnasındaki animasyonlar beklediğim akıcılık düzeyinde değildi. Yine bitirici vuruşların da kendini sürekli olarak tekrar ediyor olması beni oyundan soğutan bir başka ayrıntı oldu. Oyunda farklı silahlar ile oyunu oynadığınızda bitirici vuruşlarınız değişiyor ancak bunların ne denli eğelenceli olduğu ise kanımca tartışmaya açık bir konu.

Assasin’s Creed Valhall ‘da devrim niteliğinde bir yenilik olarak sunularn bir diğer şey ise çift elle silah kullanmaktı. Ancak görünen o ki oyunda elimize iki tane silah almanın pek bir mantığı yok. İki silah ile farklı kombine hareketler yapamıyoruz.

Oyun dövüş mekaniğinde Sekiro‘yu kendine baya bir örnek almış. Fakat Sekiro‘nun yaptığının aksine tek silah yerine bir çok silah ile oyunu dinamik hissettirelim demişler. Burada söyle bir sıkıntı ortaya çıkıyor oyuncu bir silaha alıştığı zaman yenisine geçmek pek istemiyor ve onunla devam ediyor. Sekiro‘ nun tek silah ile kurtarmasının nedeni ise yapay zekanın çok iyi olması. Düşmanların sizi çok zorlaması.

Yapay Zeka Oldukça Vasat


Oyunda yapay zeka oldukça vasat durumda. Düşmanlar bizimle yan yana yürüyor ya da önümüzde dursak bile asla bize vurmayabiliyorlar.
Valhalla yine tıpkı Sekiro’da olduğu gibi stamina barı uygulamasını hayata geçirmiş. Ancak bu Stamina barı uygulaması ne yazık ki oyunda yer alan bosslar için yok. Uygulama sadece görece ufak olarak tabir edebileceğimiz düşmanlar için var.

Stamina barı uygulaması oyun içerisinde yer alan bosslar içinde olsa güzel olabilirmiş. Asassin’s Creed Valhalla ‘da bosslara assasinate yaparak tek atabiliyoruz. Oyunda öldürmekte zorlandığımız bosslar için bu özelliğin tekrar gelmiş olması güzel olmuş.


Assasin’s Creed Valhalla ‘nın sahip olduğu vuruş hissiyatı da bana oldukça zayıf geldi. Özellikle hidden blade kullanılırken oyun hiç iyi hissettirmiyor. Hidden blade, adam öldürdüğünüzde o özel bir ses çıkarıyor. Oyunda o özel ses çıkmasa düşmanın öldüğünü anlamak oldukça zor.

Kısaca dövüşmek bu oyunda bana pek keyif vermedi. Bu oyunda bana keyif veren şeyler mekanları gezmek ve yeni yerler keşfetmek oldu.

Atmosfer ve Mekanlar Mükemmel


Assasin’s Creed Valhalla ‘da atmosfer oldukça etkileyici. Oyunda manzaralar çok güzel. Oyun esnasında manzaraları saatlerce gezip seyredebilirsiniz. Oyunda renk paleti oldukça doğru kullanılmış. Oyun esnasında manzaralar adeta tablo gibi duruyorlar. Tüm bu güzelliklere rağmen ise ne yazık ki harita bomboş resmen ölü. Etrafta hiç bir şey yok. Sadece sadece boşluk. Norveç’te bu çok hissedilmiyordu kar bu olayı biraz daha görmezden gelmemizi sağlayabiliyordu fakat İngiltere göze daha bir boş gözüküyor.


Ubisoft’un oyun yapmak yerine, oyun stüdyolarına açık dünya haritası yapmak fena bir fikir değil gibi. Oyunun gizlenme kısmına değinecek olursam. Bu oldukça eksik kalmış bir mekanik. Assasin’s Creed Valhalla oyuna sanki gizlenme mekaniklerini öylesine koymuş gibi hissettiriyor.


Oyunda yer alan yetenek ağacı ise güzel ve farklı bir tasarıma sahip. Assasin’s Creed Valhalla ‘da level sistemi burada aldığınız yetenekler puanları ile bir. Oyunda eğer 100 tane yetenek açtıysanız siz de 100 levelsiniz demek. Yetenek ağacının bir kısmını almadan diğer tarafta yer alan farklı özel yetenekleri görmemiz mümkün değil. Bu durum da yetenek ağacını merak edilir kılmış durumda.


Oyunda yer alan loot sistemi serinin son iki oyununa göre daha stabil bir grafik çizmekte. Assasin’s Creed Valhalla ‘da artık 100 level kılıç varsa sağda 102 level kılıç çıktı hemen bunu kuşanayım diye bir olay yok. Oyuna başladığınız ekipmanlarla bile oyunun sonunu rahatça getirebiliyorsunuz.

Unity’den Beter


Assasin’s Creed Valhalla ne yazık ki pek çok Ubisoft oyununda olduğu gibi içerisnde pek çok bug barındırıyor. Oyunu bilgisayarda oynuyorum ve 40 dakika sonra fps değerlerinde ciddi bir azalma söz konusu oluyor. Söz konusu bu sorun ise ne yazık ki oyunu kapatıp açmadan geçmiyor. Oyunu her kapatıp açtığımda ise fps haricinde yeni hatalar ile de karşılaşılabilmesi olası.

Bazen oyunda sesler aniden kesiliyor ve geri geliyor. Oyun esnasında yaşadığım buglardan birinde ise karakterim dondu ve hareket ettiremedim. Oyunda kimi zaman ise balıkların havaya doğru yüzdüğüne şahit oldum. Oyunda oldukça güzel olan manzaranın ufuk çizgisi ise oldukça küt bir biçimde kesilmiş. Bu durum uzaktaki deniz manzarası deniz değil de metal bir plakaya bakıyormuş gibi durabiliyor. Kedi yakalamam gereken bir yan görevde ise kedi ve sahibinin buga girmesinden dolayı görevi bitiremedim. Kolu kırık adam tedavi görüyor fakat adam bugdan dolay v poseda dönüyor. Gemi başka geminin içine giriyor hareket edemiyor.


Oyunda benim en sinir olduğum olay ise pelerinin animasyonları. Yani insan sormak istiyor bu kadar basit bir animasyon işi olan pelerin efektini koskoca oyun stüdyosu nasıl olur da yapamaz, ya da yapmaz. Açıkçası bunu aklım almıyor. Oysa ki yapılacak olan animasyon gayet net bir şekilde belli. Pelerin çeşitli durumlarda sallanacak. Fakat nedendir bilinmez oyunda pelerin buz gibi suya girmiş ve donmuş gibi duruyor. Pelerin kimi zaman merdivenden çıkarken sekiyor, kimi zaman ise at sürerken atın içine giriyor.


Oyun çıkalı henüz 10 gün oluyor. Bu buglar sonrasında çözülecek gibi olsa da animasyon hatalarının çözülebileceğini sanmıyorum. Bunun sebebi ise sanki bu animasyonlar bilerek yapılmamış ya da yapılmak istenmemiş.


Bu sorunların belki de en büyük sebebi oyunun yapım aşamasının başında yer alan Ashraf İsmail‘in görevini bırakması. Söz konusu ayrılığın ardından işler raydan çıkmış ya da yarım kalmış olabilir.

İlginizi çekebilir: BenQ Mobiuz Monitörler Görsel ve Ses Performansını Yeni Bir Seviyeye Taşıyor

Güneş
Yazar Güneş

Bir yorum yap.

Tıkla ve yayına katıl.
Takip etmek için tıklayın.