Need For Speed Heat, 5 Kasım’da Origin Access’te Çıkıyor

Need For Speed Heat, 5 Kasım’da Origin Access’te Çıkıyor

Geçtiğimiz günlerde tanıtım fragmanı ile duyurulan Need For Speed oyunun yeni serisi olan Heat oyunun çıkış tarihi belli oldu. Heat tanıtımından birkaç hafta önce EA yetkililerinden gelen açıklamada serinin köklerine geri döneceği belirtilmişti. Oyun ile alakalı, oyunun şimdilik Palm City‘de geçeceğini ve bu sefer lootbox sistemini bünyesinde barındırmayacağını biliyoruz.

Oyunun haber kısmını bir kenara bırakıp yapılan açıklamalardan ve izlediğim tanıtım fragmanlarından yola çıkarak Need For Speed Heat hakkındaki izlenimlerimi sizlerle paylaşmak isterim. Elbette ki bu izlenimler ve tahminlerin içi boş olacak; henüz bir oynanış videosu görmedik ancak yine de tahminlerimi sizlerle paylaşmak isterim. Tanıtım fragmanını izler izlemez gözüme takılan ilk şey oyun motoru oldu. Tanıtım fragmanında çok kısa bir an oynanış görüyoruz. Gördüğüm bu an bana o kadar tanıdık ve o kadar bildik geldi ki biraz şaşırdım bu duruma. Çünkü gördüğüm oynanış ile Payback arasında hiçbir fark yoktu. Araç hakimiyeti, kamera açısı, çevresel etkenler, detay çalışmaları… Hepsi sanki payback’den alınmış gibi. Kendi adıma yaşadığım en büyük hayal kırıklığı ise serinin köklerine tam anlamı ile geri dönüş yapmamış olması.

Forumlarda ve röportajlarda yetkililer çıkan ilk Need For Speed oyunu olan Underground‘a selam çakarken karşımda Payback’ın adeta büyük bir dlc paketi duruyordu. Yarışlarında artık oyunculara heyecan ve adrenalin hissini yaşatamayan NFS serisi aynı sıkıntıyla devam edecek gibi görünüyor. Ayrıca araç kontrollerinin kontrol sizde değilmiş gibi hissettiren (ki bence yarı yarıya kontrol bizde) yapısı bir tık daha endişe verici. Dedikodulara gelecek olursak oyunda Ferrari markası tekrar bizimle olacak. Seriyi yakinen takip edenlerin bileceği üzere Ferrari NFS serisinden araçlarını kaldırmıştı bunun sebebi de Ferrari’nin araçlarında özelleştirme yapılmasını istemeyişiydi. Söylenti eğer doğru ise bu durumun üstesinden nasıl geldiklerini ve modifiyeli Ferrarilerin nasıl görüneceğini merak ediyorum. Serinin köklerine dönmek adına eski tarzda Drag ve Drift yarışlarına dönüldüğü de bir diğer söylenti. NFS serisinin en ikonik iki yarışı olan Drag ve Drift, pek çok insanı kendine hayran bırakan türlerdi. Oyunda karşımıza çıkacak en radikal farklılıksa sanırım oyunda hikaye modunun ayrı, yalın olarak karşımıza çıkacak olması. Tamamen söylentiden ibaret olan bu haber aklımda soru işaretleri oluşturdu. Umarım Battlefield gibi adeta tutorial tadında bir single player deneyimi yaşatıp, ardından bizi açık dünyada online kapışmaya zorlamaz.

Son olarak oyunda en çok göze sokulan nokta polis kovalamacısı oldu. Yarış oyunlarında özellikle NFS serilerinde, oyunda polis olması ayrı bir tat ve heyecan katan etken olurken bunun dengesi ayarlanamadığı zaman oyun keyfini kaçıran bir etken olduğu da umarım göz önünde bulundurulmuştur. Netice olarak oyun çıkmadan önce yapılan duyuruları ile heyecanlandıran EA, beni yine hayal kırıklığına uğratacak gibi görünüyor. Underground serisi gibi olmasa da farklı bir oynanış ile bizlere zevkli heyecanlı anları umarım yaşatır ve keyifli bir NFS deneyimini geride bırakırız. Ek olarak oyun basınına yansıyanlara göre oyuna gelen dlc’ler para ile satılacak. Şaşırdık mı peki? Hayır!

Avatar
Yazar ayisakal

Bir yorum yap.

Tıkla ve yayına katıl.
Takip etmek için tıklayın.