No Man’s Sky’ın Başarılı Evrimi ve Origins Güncellemesi

No Man’s Sky’ın Başarılı Evrimi ve Origins Güncellemesi

Her uzay meraklısı oyuncu gibi, ben de 2016’da No Man’s Sky’ın çıkmasını ilgiyle beklemiştim. Oyunun yapımcısı Sean Murray ve Hello Games bize çok fazla söz vermişti.

Peki oyun çıktığında bu sözleri tuttuklarını gördük mü? Maalesef hayır. Oyunda teknik bir hata, bug ile dolu oynanış gibi şeyler yoktu. Oyun gayet düzgün çalışıyordu. Buradaki sorun “hype” dediğimiz yüksek beklentiler içine girmemizdi. Bu da çoğunlukla yapımcının, biraz da bizim suçumuzdu. Sözler verildi, vaatler edildi ama oyun çıktığında bunların çok azını gördük ve açıkçası, sinirlendik.

No Man’s Sky’ın çıktığı ilk haftalarda oyunu hemen almak yerine yorumları okudum ve inanmak istemediğimi hatırlıyorum. Sonsuz bir evren, her yeri keşfetmenin imkansız olduğu bir galaksi, yani sınırsız imkanlar kötü yorumlarla baltalanıyordu gözümün önünde. Yine de alıp oynadım. Hoşuma gitmişti, kötü bir oyun değildi, ama beklediğim oyun da bu değildi. Yaklaşık 20 saat oynayıp bırakmıştım.

Neyse ki, Hello Games, No Man’s Sky ile oyun endüstrisi tarihinin en büyük geri dönüşlerinden birini yaptı. Gerçekten kimsenin beklemediği bir dönüştü bu. Çoğu insan Hello Games’in oyunu terk edeceğini düşünüyordu. Ama 4 sene boyunca, Hello Games, No Man’s Sky’a yavaş yavaş, büyüklü küçüklü update’ler getirdi ve oyunu bırakmayacağını gösterdi. PS4, PC, Xbox için crossplay getirildi, Yaşayan Gemiler geldi. Son update 3.0 Origins ise pastanın üstünde çilek oldu ve oyuna milyarlarca yeni gezegen, yeni çevreler, kilometrelerce uzunluktaki dağları da içeren yeni yer şekilleri, yer kabuğu değişimleri, gerçekçi fırtınalar ile daha pek çoğunu anlatacağımız birçok yenilik getirerek oyunu temelden iyileştirecek özellikler ekledi. Bunlardan biri de benim çok uzun zamandır beklediğim, Dunevari ve devasa büyüklükteki solucanlar.

Yeni Gezegenler, Yeni Hayatlar

No Man’s Sky, Origins ile tonlarca yeni gezegeni ekledi ama, bununla yetindi mi? Tabii ki hayır. Oyunu oynayanlar her gezegenin, tabii gezegene göre istisnalarla beraber, bir tür yaşam barındırdığını görmüştür. Yeni gezegenler ve yeni yıldız sistemleriyle beraber oyuna flora ve fauna dediğimiz yepisyeni bitkiler ve hayvanlar da eklenmiş. Yeni eklenen, sulu arazilerde oluşan bataklık biyomunda yeni canlı türleriyle karşılaşabilirsiniz. Bol bol mantar toplamayı da unutmayın.

Yeni flora ile gelen faunayla birlikte bazı gezegenler çok tehlikeli hale gelmiş. Devasa böcekler, kelebekler, camdan oluşan hayvanlara kadar, sizi yemeği yapacak sayısız hayvan bu gezegenlerde yaşıyor olacak. Bunlardan en tehlikelisi de, az önce bahsettiğim devasa solucanlar, bazı gezegenlerin yeraltında yaşayan bu solucanları görürseniz, kaçmanız yararınıza olacaktır. Şahsen kum gezegeni ve karlı bir gezegende karşılaştım bu solucanlarla, inanılmaz bir atmosfer ekliyor oyuna.

Yer Şekilleriyle Gerçekçi Gezegenler

No Man’s Sky’da Origins’ten önce gezegenlerin yüzeyleri çok yüksek olmayan tepelerle beraber genellikle düzdü. Origins güncellemesiyle volkanlardan km’lerce uzunluktaki dağlarla, karışık mağaralardan yer altı yollarına kadar birçok yeni yer şekli gezegenlere eklenmiş, çok da güzel olmuş.

Ekstrem sıcaklıklardaki gezegenler volkan barındırmaya başlamış ve bu volkanların olduğu bölgelerde yeraltındaki magma yüzünden yeryüzünde durduk yere yangın çıkabiliyor. Giderek daha gerçekçi oluyor oyun.

Işıklar ve Grafikler

Uzun zamandır aradığım Activated Indium madenini sonunda mavi yıldızlı bir gezegene giderek buldum. Ama daha önce görmediğim bir şeyle karşılaştım. Gezegen siyah-beyazdı. Güncellemeyle oyuna aynı zamanda bir ışık geliştirmesi de gelmiş. Yani her gezegende ışık aynı değil. Bu bahsettiğim gezegen de bir sis gezegeniydi ve gün ışığı metrelerce genişlikteki sis ve bulut tabakasından geçiyordu. Bu yüzden yeryüzünde ışıklar loş ve karanlıktı, yalnızca Roamer exocraftımın arka farlarından çıkan kırmızı ışıkla harika bir görüntüde dakikalarca boş boş araba sürdüm.

Ayrıca genel olarak yapılmış bir grafik iyileştirmesiyle, genel görünüş çok daha güzel ve dolu gözüküyor.

Durmadan Büyüyen Bir Evren

Burada gelen yenilikler hakkında sayfalarca yazı yazabilirim ama bu oyunu her oyuncunun kendisinin keşfetmesiyle görmesi gereken bir oyun olarak görüyorum. Yeni NPC’lerden, grafiklerden, kraft edeceğiniz eşyalardan bol bol bahsedebiliriz. Ama bunları gerçekten görmek istiyorsanız, oyunu denemenizi öneririm. İsterseniz de yama notlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni güncellemenin fragmanını görmek isterseniz de aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz: Crusader Kings 3: İnceleme ve Rehber

Avatar
Yazar Atabey

Bir yorum yap.

Tıkla ve yayına katıl.
Takip etmek için tıklayın.