Amerikan Psikologların yaptığı bir araştırmaya göre, şiddet içeren FPS oyunları da dahil olmak üzere video oyun ları çocukların öğrenme becerilerini arttırabilir.

Araştırma, şiddet içeriklerin gençler üzerindeki etkileri hakkında psikologlar ve sağlık çalışanları arasındaki tartışmalar sürerken ortaya çıkıyor. Bir APA araştırma takımı, video oyun larında ve interaktif medyada şiddet içerikleri hakkında kapsamlı bir çalışma yürütüyor.

oyun

Ragboud Üniversitesi’nden Doktor İsabela Granic, “Bağımlılık, depresyon ve saldırganlık dahil olmak üzere oyun oynamanın olumsuz etkileri hakkında yıllardır önemli araştırmalar yürütüyor. Kesinlikle bunun önemsenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ancak video oyun larının çocuklar ve ergenlerin gelişimini anlamak için daha dengeli bir bakış açısına ihtiyaç var.” diyor.

Yaygın olarak benimsenen bir görüş, video oyunları oynamanın, kişinin tembelliğe daha çok yatkın olabileceğini savunuyor.

Makalede incelenen çalışmaya göre video oyunlarının, uzaysal gezinme, akıl yürütme, hafıza ve algıda seçicilik gibi bir dizi bilinçsel beceriyi geliştirebileceği öne sürüldü. Makale yazarları, bunun genellikle şiddet içerikli FPS oyunları için geçerli olduğunu buldu. 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre FPS oyunları oynamanın, oyuncunun üç boyutlu nesneleri düşünme kapasitesini de geliştirdiği bulundu.

Doktor Granic, “Önceki araştırmalar bilim, teknoloji, mühendislik ve matematikte başarı için gereken becerilerin gücünü belirlediğinden, bunun eğitim ve kariyer açısından olumlu sonuçları var” diyor. Bu gelişmiş düşünce, puzzle ve rpg oyunları gibi diğer oyun türlerini oynarken bulunamadı.

Makale yazarları, video oyunu oynamanın küçük yaşta problem çözme yeteneklerini geliştirmelerinde yardımcı olabileceğini söyledi. 2013 yılında yayınlanan uzun süreli bir araştırmaya göre, genç yaştaki bireylerin rpg oyunları gibi stratejik oyunlar oynadığı süre boyunca problemleri çözmekte geliştikleri ve okul notlarının yükseldiği görüldü.

Çalışma “Angry Birds” gibi erişimi kolay ve hızlı bir şekilde oynanabilen oyunların, oyuncuların ruh hallerini olumlu yönde etkilediğini belirtti. Doktor Granic “Video oyunlarını oynamak insanları daha mutlu yapıyorsa, bu dikkate alınması gereken duygular bir fayda gibi görünüyor.” dedi. Yazarlar ayrıca video oyunlarının başarısızlık karşısında dayanıklılığı öğrenmek için etkili araçlar olma olasılığını da vurguladılar. Makale yazarları, çocukların oyunlarda süregelen sorunlarla başa çıkmayı öğrenerek, günlük yaşamlarında güvenebilecekleri duygusal direnç geliştirmelerini önermektedir.

Araştırmanın zorluklarından olan bir başka klişe ise sosyal olarak izole edilmiş oyunculardır.

Makalede, oyuncuların %70’inden fazlası bir arkadaşı ile oynuyor. Dünya çapında milyonlarca insan “Farmville” ve “World of Warcraft” gibi video oyunları sayesinde devasa sanal dünyalara katılıyor. Makale yazarları, çok oyunculu oyunların kimlere güvenilip güvenilemeyeceği ve bir gruba nasıl liderlik edileceği konusunda hızlı bir şekilde karar verilmesi gereken sanal topluluklar hale geldiğini söyledi.

2011’de yapılan bir araştırmaya göre, şiddet içerikli olsalar bile işbirliğini teşvik eden video oyunları oynayanların, aynı oyunları rekabetçi bir şekilde oynayanlara göre oyun oynarken başkalarına yardımcı olma olasılığı daha yüksektir.

İlginizi Çekebilir: Video Oyunu Bağımlılığı Diye Bir Şey Var Mıdır?

Biraz troll, biraz deli dolu, biraz da oyun aşığı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz