Manga, Manhua, Manhwa ve Webtoon genel olarak birçok manga okuyucusunun zamanla karşılaştığı ve kafalarını karıştıran terimler oluyor ve bunlardan webtoon hariç hepsi manga olarak düşünülebiliyor ama aslında aralarında bazı farklılıklar mevcut.

2006-2007 yılarından beri aktif olarak hem uzak doğu orjinli çizgi romanları hem de batı orjinli çizgi romanları okuyorum. Batıda genel olarak tek bir isimle adlandırılıyor (genelde manga) ama Asya’da bunlar için farklı isimler mevcut ve hepsi arasında çok net farklılıklar da mevcut. Sonuçta batıda dillerden dolayı isimler farklı olsa da teknikleri aynı oluyor genelde. Uzun zamandır bu kültürü takip eden insanlar için bile bu isim farklılıkları kafa karıştırıcı olabiliyorken bu konuyu açıklığa kavuşturmak gerektiğine inanıyorum.

“Gantz” Mangasından Bir Sayfa

Manga

En bilinen başlığımız “MANGA”. Basitçe Japonya orjinli çizgi roman diyebiliriz. Bir sanat olarak gelişimi çok daha eskilere dayansa da “MANGA” olarak gelişimi 1800’lü yılların sonuna dayanıyor. Bu uzun gelişim sürecinden dolayı Japonya’da yaşlısından gencine herkesin manga okuduğunu görebilirsiniz. Manga kökeni 12.YY. zamanlarındaki parşömenlere ve sağdan sola okuma alışkanlığının da bu parşömenlere dayanıldığı düşünülüyor.

Genel olarak siyah-beyaz olarak yayınlanır. Bunun sebebi genelde zamandan kazanç elde etme ve maliyetleri düşürmek ve bazen de sanatsal kaygılardır. Genelde haftalık olarak bölümlerin çıkıyor olması 19-20 sayfalık bölümleri 5-6 günde çizilmesi, kontrol edilip baskıya gönderilmek zorunda olması manganın siyah beyaz olma sebeplerindeki zamanın asıl önemli nokta olduğunun kanıtıdır.

Yayın düzenine göre farklı türleri bu düzene göre genelde sayfa sayıları da değişkenlik gösterir. Bölümleri sık çıkan mangaların genelde bölüm sayfaları 18-20 sayfa aralığında olur ama bu yayın aralığı arttıkça sayfa sayıları bölüm başına 60-70 sayfalara kadar çıkabilir.

Genel yayın düzenleri haftalık, iki haftada bir, aylık, 3 aylık ve 6 aylık. Ayrıca 50-60 sayfa aralığında tek bölümlük mangalarda oldukça yaygındır. Mangalara örnek verilebilecek en popüler seriler: Death Note, Naruto, Bleach, One Piece, Fullmetal Alchemist.

“One Punch Man” Mangasından Bir Sayfa

Manhua

Sıradaki başlığımız “MANHUA”, Çin’in ve Çin etkisi altındaki Kuzey Kore’nin çizgi romanıdır. Geçmişi 1700’lü yıllara dayanır. Manganın da manhuanın da kökeni 1100’lü yıllara dayansa da kelime olarak “MANGA” Çin’den geçmiştir.

Manga ile manhua arasında iki temel fark bulunmaktadır. Bunlardan ilki okuma yönüdür. Manhualarda genelde okuma yönü soldan sağa doğrudur. Bir diğeri ise biraz çelişkilidir.

Piyasada çıkmış ve çıkmakta olan birçok Manhua vardır ve bunların bazıları tamamen renkli bazıları ise Mangada olduğu gibi siyah beyazdır. Renkli mangalar çok nadir olsa da Manhualarda daha çok yazara/çizere kalmış bir seçenektir. Örnek verebileceğim en ünlü manhua başlıkları: Quanzhi Gaoshou, Feng Shen Ji, Douluo Dalu.

“Feng Shen Ji” Manhuasından Bir Sayfa

Japonya ve Çin’den sonra sıra Güney Kore’de. Japonya ve Çin’in aksine Güney Kore’ye bu kültürün gelişi ve gelişimi 1910 ile 1945 yılları arasındadır. Japonya işgalinde olduğu bu yıllar arasında Güney Kore manga ile tanışmış ve zamanla ismi “MANHWA” olarak devam etmiştir.

Manhwalarda okuma yönü manhualarda olduğu gibi soldan sağa doğrudur. Diğerlerinden ayıran en büyük özelliği ise tamamen renkli olmasıdır. Lakin manhwa kültürü basılı yayın olarak hiçbir zaman ivme kazandırabilecek kadar popüler olamamış, kaliteli örnekler sunamamıştır. Lakin bu dediklerim basılı manhwalar için geçerlidir. Konu dijital yayına geldiğinde işler çok ama çok değişiyor.

“Solo Leveling” Webtoon/Manhwa Serisinden Bir Sahne

Webtoon

Basılı manhwalar ne kadar popülerleşemediyse dijital olarak da o kadar popülerleşmiş ve “WEBTOON” adını almıştır. Dijital olarak çıkan bu kültür yazar ve çizerlerin çok daha rahat bir şekilde eserler çıkarabilmesine olanak sağlamıştır. Ayrıca çizimlerin şerit gibi tarayıcıda aşağıya doğru istediği kadar uzayabilmesi çizere büyük özgürlükler tanımıştır.

Bu tür Güney Kore’de çıkmış olsa da dijital ortamda ülke sınırları bulunmaması bu türün çok hızlı genişlemesine olanak sağlamıştır. Bu genişleme sayesinde dünyanın her bir tarafından çizim yapabilen herkes kendi çizgi romanını dijital olarak hazırlayıp sunabilmiştir.

Nihayetinde bir ülkenin kültürü olmaktan çıkmaya başlamış ama hâlâ en iyi örnekler Güney Kore’den çıkmaya devam etmektedir. Kişisel olarak önerebileceğim en başarılı Webtoonlardan bazıları: Solo Leveling, The Breaker, Noblesse, Tower of God, Dr. Frost, The God of High School.

İlginizi çekebilir: 2020 Yaz Sezonu Anime Rehberi

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz