Bu yazımızda League of Legends: Wild Rift ‘e yeni başlayanlara ve başlayacak olanlara bazı tavsiyeler verilmiştir. Birçok mobil MOBA oyunu gibi öğrenmesi çok kolay fakat uzmanlaşması zor bir oyundur. Özellikle League of Legends ‘tan Wild Rift ‘e geçenlerin bazı detaylar yüzünden kafası karışması olasıdır. Wild Rift ‘i tüm detayları aktaracağımız yazımızı dikkatle okumanız size oldukça yardımcı olacaktır.

Oyuna Giriş ve Lobi

Lobi Ekranı

Özellikle League of Legends oynayanlar bu durumu yadırgayabilir ama oyuna girişte maalesef rollerimizi seçemiyoruz. Şampiyon seçim ekranında yapacağınız konuşmalar ve göstergeler yardımıyla oynayacağımız koridoru belirliyoruz. Bu aşamada bazı ufak tartışmalar çıksa da seçim sırası kimdeyse koridorunu o seçer mantığı işlemektedir.  Bu noktada her koridorda oynamaya alışmanız gerekmekte.

Şampiyon Seçimi

Şampiyon Seçim Ekranı

Yine League of Legends ‘taki gibi şampiyon yasaklama mevcut değil. O yüzden şampiyonunuzu seçmeden önce rakibin tercihlerini muhakkak göz önünde bulundurun. Şampiyonunuzu seçtikten sonra sağ alt köşedeki sihirdar büyünüzü ve rünlerinizi değiştirebilirsiniz. Karşı şampiyona ve rollerinize uygun olarak rünlerinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

Roller

Rollerin Dağılımı

Wild Rift ‘te roller League of Legends ‘la aynıdır. Fakat burada önemli bir durum söz konusu. Riot Games , oyunu telefonda oynarken zorlanmamamız için haritada bazı değişiklikler yapmış. Bazı oyunlarda harita simetrik bir şekilde yer değiştirebiliyor. Bu sebeple koridor isimleri de değişmiştir. Nişancı ve desteğin yer aldığı koridora Ejder, üst koridorun yer aldığı koridora Baron koridoru adı verilmiş. Fakat bu noktada ejder ve baronda koridorlar gibi yer değiştirmektedir. Kısacası bazı oyunlarda nişancı, desteği ve ejderi üst koridorda, üst koridor oyuncusu ve baronu alt koridorda görebilirsiniz.

Üst ve alt koridorlarda ki bu karışıklığı önlemek adına oyun başladığında oklar sizi yönlendirmekte, endişelenmeyin. 

Ormancıların kafasında aynı soru olabilir. Orman canavarları da yer değiştiriyor mu? Cevabımız hayır. Koridorlar nasıl olursa olsun orman canavarları aynı kalmakta. Sadece ejder ve baron yer değiştirmekte.

Temel bilgiler bu kadar. Daha detaylı bilgilere geçelim.

Oynanış ve Tavsiyeler

İşaret Tuşları

Sağ üst köşede yer alan işaretleri harita üzerine sürükleyerek veya basarak takımınızla temel iletişim kurabilirsiniz. İşaretlerin üstünde yer alan mesajlaşma bölümündeki hazır mesajlar yardımıyla da takım arkadaşlarınızla basitçe konuşabilirsiniz.

Yarı Kilitli Kamera ve Portre Kilitleme

Ayarlardan açmanızın oldukça faydalı olacağı yarı kilitli kamera ve portre kilitleme sayesinde kamera açınızı değiştirebilir ya da bazı şampiyonlara özellikle odaklanabilirsiniz. Skor bölümünün altında yer alan göz sayesinde kamera açınızı değiştirebilirsiniz. Portre kilitleme sayesinde tüm yeteneklerinizi hedefe yönlendirerek hatayı sıfıra indirebilirsiniz. Özellikle takım savaşlarında büyük kolaylık sağlamaktadır.

Minyon ve Kule Tuşları

Wild Rift ‘te yeteneklerinizi tutturmak ve vuruşlarınızı ayarlayabilmeniz için birçok yardımcı seçenekler bulunmaktadır. Özellikle sağ altta düz vuruşlarınızı yapmanızı sağlayan tuşun üstünde yer alan kule işaretli tuş kulelere, altındaki tuş minyonlara vurmanızı sağlar. Böylece kuleyi kuşatırken yanlışlıkla saldırmanızı önleyebilirsiniz.

Bazı Mobil MOBA oyunlarında olmayan bir özellik olan minyon altını Wild Rift ’te karşımıza çıkmaktadır. Minyonları kesmeseniz bile az bir altın kazanabilirsiniz. Fakat minyonlara yapılan son vuruş sayesinde daha fazla altın kazanabilirsiniz.

Wild Rift oldukça hızlı akan bir oyun. Özellikle League of Legends ’tan gelen biriyseniz sakın aldanmayın. Ejderler ve baron LOL’e nazaran çok daha kısa sürelerde karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca ulti yeteneği de 5. seviye itibariyle açılmaktadır. Bu yüzden olabildiğince çabuk güçlenmeye çalışın.

Oyunu hemen hemen her rolde oynama durumunuz söz konusu olduğu için tüm rollerde en az bir şampiyonu sık sık oynayın. Normal maçlar veya antrenman modu sayesinde pratik yaparak rollere ve şampiyonlara hakim olmaya çalışın.

İlginizi Çekebilir: Assasin’s Creed Valhalla Excalibur Greatsword Nasıl Elde Edilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz