Anime manga kategorilerinde karşılaştığımız terimler aslında istediğimiz türü özet okumadan ve tabii ‘’spoiler’’ riskini göze almadan bulabilmemiz ve fikir sahibi olabilmemiz için yazılıyor. Buyurun işinize yarayabilecek bazı terimler ve açıklamaları.

Shounen : Kelime anlamı ‘’Erkek Çocuğu’’dur. 8-18 yaş arası erkek çocuklarına hitap eden, aksiyon ve savaş barındıran anime ve mangalar için kullanılan genel addır. Popülaritesi yüksek olan pek çok anime ve manga bu türen içerikler barındırır.

Shoujo: Kelime anlamı Kız çocuğudur. 8-18 yaş arası kitleye hitap eden, genellikle aşk ve masumiyeti işleyen animeler için kullanılan etiketlerdir. Genelde 8-18 yaş arası kızlara hitap etse de, anime veya manganın diğer etiketleri işleri olduğu gibi değiştirebilir.

Josei: Kelime anlamı ‘’Kadın’’dır. 18-40 yaş arası kadınlara hitap edebilecek anlatımlar barındırır. Aşk ve ilişkiler gerçekçi yönleriyle ele alınır. Shoujo’ya göre daha derin anlamlar barındıran anlatımı ile sadece kadınlara değil, kadınları daha derinlemesine tanımak isteyen erkeklere de hitap eder.

Seinen: Kelime anlamı ‘’Erkek’’tir. 18-40 yaş arası erkeklere hitap eden anlatımlara sahip anime ve mangalara koyulan bir etikettir. Büyümenin getirdiği zorlukları anlatabileceği gibi, değişen hayatlar ile aksiyon dolu maceralar da karşınıza çıkabilir.

Ecchi: Kelime anlamı ‘’Çıplaklık’’, ‘’Ayıp’’, veya hafif anlamda ‘’Sapık’’ olarak kullanılabilir. Bu etikete sahip anime ve mangalarda seks unsuru üstü kapalı olarak işlenir, cinsel esprilere oldukça açıktır.

Slice Of Life: Kelime anlamı ‘’Yaşamdan Kesitler’’dir. Hayatın gerçeklerini belirli bir anlatım tarzı kullanarak bize gösteren anime ve mangalar dır. Eğlenceli veya dram yüklü olabilirler.

Romance: Romantizm ve aşk içeren anime ve mangaların etiketidir.

Fantasy: Anime veya manga içinde büyüsel olaylar olacağını bu etiket ile anlarız. Bazen orta dünya tadında krallıklar ve büyü güçlerinin savaşını, bazen bir lise de ki büyü öğrencileri anlatabilir.

Shoujo Ai: Kızlar arası sevgiyi ve aşkı anlatan anime veya manga türüdür.

Shounen Ai: Erkekler arası sevgi ve aşkı anlatan anime veya manga türüdür.

Doujinshi: Kelime anlamı ‘’Amatör’’ olarak çevrilebilir. Hayranlar tarafından orijinal manga veya animenin uyarlamalarıdır. Aynı karakterleri çok farklı olaylar içinde bulabiliriz. Ve evet, istenilen manga veya anime karakterinin hentai versiyonlarını bu etiket üzerinden bulabilmek mümkün. Tabi ki doujinshi sadece bunun için kullanılan bir etiket değildir.

Hentai:Cinselliği hat safhalarda işleyen (gerçekten abartı olabiliyor) anime manga türüdür. 18 yaş altının izlemesi yasak olduğu gibi, 18 yaş üstünde etki bırakabilecek içeriklere sahip olabiliyor. En azından ‘’Tentacle’’ yani dokunaç terimini animeler içine oturtan bir tür diyebiliriz.

Yuri: Kadınlar arası ilişkiler işlenir. Yine hentai unsurları barındırabilen anime veya mangalar dır. Shoujo Ai’nin üst versiyonu denilebilir.


Yaoi: Erkekler arası ilişkilerin işlendiği anime türüdür. Hentai unsurları barındırabilir. Shounen Ai’nin üst versiyonudur.

Adult: Yetişkinler arası ilişkilerin tüm gerçekliğiyle sunulduğu anime veya mangalar için kullanılan etikettir. 18 yaş altına tavsiye edilmemesinin sebeplerinden biri de hentai içeriği barındırabilmesidir.

Dementia: Akıl karışıklığı yaratan ve izleyiciyi şaşırtan anime manga türleri için kullanılan etikettir. Pek sık rastlamasak da, psikoloji ve gizem etiketlerini barındıran anime ve mangalar bize dementia etkisini sunabilir.

Adventure: Macera içeren animeler için kullanılan etikettir.

Action: Bu etikete sahip anime ve mangalarda kaos, savaş ve dövüş unsurları işlenir.

Dram: Bu etikete sahip anime ve mangalarda acı ve dram işlenir. İkincil etiket olarak kullanılabildiği gibi, ön planda da tutulabilir.

Dram: Bu etikete sahip anime ve mangalarda acı ve dram işlenir. İkincil etiket olarak kullanılabildiği gibi, ön planda da tutulabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz