Capcom’un Hack & Slash tarzında yaptığı en iyi oyunlardan biri olan Devil May Cry 4, japonca ismiyle (デビルメイクライ4) 31 Ocak 2008 yılında konsollara ilk adımını atmıştı.

Dmc 3’ün devamı niteliğinde oyundur ve tabi o zamanlar herkes, Dante’ye ne olduğunu Dmc 3 ten sonra neler yaptığını ve ikiz kardeşi Vergil’in son savaştan sonra neler olduğunu merak etmekteydi. Yani kısacası oyuncular Devil May Cry 3’de ki kombo ve harika boss savaşlarını aynı heyecanla görebilecek miydi , yoksa sil baştan mıydı? 2008 yılını kasıp kavuran Devil May Cry 4 ‘ü yakından inceleyelim.

Hikaye nasıl ilerliyor?

İlk olarak şunu belirtmek istiyorum. Dmc 3’ün 10 ile 15 yıl sonrasını konu aldığını söyleyebilirim. Çünkü burada Dante biraz yaşlı ve kendine ait üçüncü oyunun sonunda kurduğu Devil Hunter adlı dükkanı faaliyettedir ve oyunda iki oynanabilir karakter vardır. Bunlar Dante ve Nero isimle iki karakterdi.

Genç Savaşçı Nero

Burada baş kahraman genç Nero‘dur. Kılıç Düzeni için çalışan bir genç olan Nero, düşmanları avlamak için Sparda‘dan(Dante’nin babası) miras kalan şeytani güçleri kullanır. Ama kimsenin görmemesi için kolunu kapatmıştır. Hızlıca Kılıç Festivali denilen yerde Kyrie’nin şarkısına yetişmeye çalışır. Bu sırada hızlı giderken önüne şeytan görünümlü düşmanlar çıkar ve ona biraz süre kaybettirir.

Bunları hallettikten sonra manastır’a gelir. Ama burada bir şeyi atladık. Sağ üstte Dante olan biten her şeyi izliyor. Henüz atağa geçmedi. Nero şarkıya yetiştikten sonra sıra söz Başrahip Sanctus’dedir ve kendisi Sparda‘yı bir kurtarıcı olarak görür yani bir nevi Sparda ile kafayı yemiştir. Başrahip ile oradaki tüm insanlar dua etmeye başlar.

Nero’dan Dante’ye

Aslında Nero böyle şeyleri sevmediğinden oradan ayrılmak istediğini söyler ama bir tehdit yaklaşır ve kapatmakta olduğu şeytani güce sahip olan kolu parıldamaya başlar. Artık sahne Dante’dedir. Dante, Sanctus’u öldürür ve olayla dizisi de başlar. İlk yerler Nero ile Dante arasında geçiyor bir bakıma Capcom burada bize oyunu öğretmeye çalışıyor. Buraları geçtikten sonra Nero upuzun bir yolculuğa çıkar ve biraz da karmaşık bir yolculuk. Dante’yi yakalamaya çalışan Nero, Agnus’un ihanetine uğrar. Agnus, Nero’nun şeytani güçlerinin bir bakıma farkında olduğu için yakalatır ve öldürmek ister ama Nero, laborutavardaki Agnus’un daha önce bulduğu Yamato adlı kılıcı bir şekilde kullanıp kaçmayı başarır. Daha sonra olacaklar içerisinde Sanctus bir şekilde hayattadır ve kendi yaptığı Savior adlı heykeli ile Nero’yu yener, Kyrie’i alır ve söz artık Dante’nindir.

Nero ve Savior

Artık görevler Dante’dedir. Oyunun ilk başına gitmek suretiyle uzun bir yolculuğa çıkar . Yalnız Nero boss savaşlarından bir şey alamıyordu. Dante girdiği her boss savaşından bir eşya kazanarak ilerliyordu. Bunlara aşağıda değineceğim. Agnus daha öncesinde kullandığı Yamato ile şeytanlar dünyasına olan kapıyı açmıştı. Dante hem bu dünyayı kapatır hem de Savior’u alt ederek Nero’yu kurtarır. Nero da son boss savaşında Kyrie’i kurtarır.

Yukarıda belirttiğim gibi Dante’nin bölüm sonu canavarlarından kazandığı silah ve kılıçları anlatacağım. Karakter için çok fazla çeşitlilik vardır. Bunlara bakalım :

 • Lucifer= Nero’nun ilk boss savaşından sonra elinden kaçırdığı Berial’ı Dante yener ve kılıca sahip olur. Kombolarla birlikte yüksek hasar bırakır. Rakibin üzerine doğru kırmızı çubuklar bırakır ve kırılır.
 • Gilgamesh= Dante, Echidna adlı canavarı yok ettikten sonra elde eder. Dmc 3’te gördüğümüz Beowulf’a benzemektedir. Burada daha fazla kombo ve 2 ya da 3 şarj edeceğimiz durum vardır.
 • Rebellion= Oyundaki başlangıç kılıcımızdır. Diğer kılıçlarla birlikte harika kombolar çıkarabiliriz.
 • Pandora’nın kutusu= Bu kutu her şekle dönüşüyor ateşli silah ya da kesici kılıçlar. Çok fazla enerji harcar.
 • Yamato= İkiz kardeşimiz Vergil’in kılıcıdır ve Dante, Savior’u yok etmek kullanır.

Aslında Dante’nin 5 stili daha vardır. Şunu da belirteyim ; 5 stil arasında geçiş yapabiliyoruz.

 • Swordmaster= Kazandığımız kılıçlarla birlikte bu stilde komboları geliştirip düşmanlara daha çok hasar bırakabiliyoruz.
 • Royal guard= Savunma üzerine bir stildir. Savunma birikip karşı tarafa yüksek hasar verilir. Bire birde etkilidir.
 • Darkslayer= Yamato’yu bununla kullanabiliriz. Etkisi diğerlerine göre azdır.
 • Gunslinger= Pandora’nın kutusu ve Ebony & İvory ile birlikte inanılmaz seri atışlar yapabiliriz.
 • Trickster= Dante hızlı dash atar. Güçsüz rakipler için bu stil idealdir. 

Nero’nun ise bir silah ve otomatik motorlu kılıcı vardır.

 • Red Queen= Kılıcın 3 şarj seviyesi vardır. Bunlar gaz biriktirilerek daha fazla hasar çıkarılmaya çalışır. Toplu düşmanlarda etkilidir. Rebellion’un hızından farklıdır.
 • Blue Rose= Nero’nun kendine has silahıdır. 3 defa şarj ettikten sonra , hasar ve ateş gücü yüksek olur. 

Devil Bringer?

Nero’nun kendine has Devil Bringer dediğimiz bir kolu var. Kolu sayesinde birçok kombo, inanılmaz saldırılar ve kesintisiz kombinasyonlar gerçekleştiriyor. Ayrıca, 10 ya da 11.seviyeyi bitirdikten ve Agnus ile savaştıktan sonra şeytan şeklini alarak, bir nevi burada Vergil’e benzemekte, var olan kombolarına daha fazlası ekleniyor ve hasarı insan formundan daha fazla oluyor.

Bloody Palace burada da mevcuttur. Önceki oyundan alışık olduğumuz yer ama geliştirilmiş daha hızlı daha keskin grafikleriyle daha iyi bir Bloody Palace mevcut. Burada kombolarımızı test edebileceğimiz oynarken de bazı yerlerde bosslara yenileceğimiz bir yer olarak göreceğiz. Tüm düşman ve bossları kesmek yaklaşık 2 ya da 3 saat süre tüketiyor . Son boss kesiminde göreceğimiz Süper Dante ile son savaşı vereceğiz. Ölme ihtimalimiz çok yüksektir.

Bloody palace

Toparlamak gerekirse Dmc 3, Dmc serisinin en iyi oyunlarından biriydi. O zamanki oynanış ve görüntü kalitesi şartlarını düşünürsek gerçekten çok iyiydi. Capcom’un Devil May Cry 4 ile beraber çok iyi bir iş başardığını düşünüyorum. Ama bazı kesim tarafından olumsuz eleştiriler almıştı. Örnek olarak oyunun sinematiği çok fazlaydı. Yani yarı oynanış, yarı sinematikti. Aslında sinematikte çok başarılı ve oyuncuların hepsi rollerini çok iyi oynamıştı. Son olarak da oyunu bitirdikten sonra bazı modlar ekleniyor. Bunlar:

 • Legendary Dark Knight = Bu modda diğer modlardan ayrı canavarların sayısı ve bölüm sonunda kestiğimiz bossun gücü daha fazladır. Düşmanların bize verdikleri hasar da fazladır. Buna ek olarak Nero’nun kullandığı kılıç her bir birime vurduğunda otomatik şarj olur ve avantajlı bir durum olduğunu söyleyebiliriz.
 • Heaven Or Hell = Tüm olay tek darbeye bakıyor. Herkesi tek atışla alabiliriz ama bu durum bizim için de geçerlidir
 • Hell and Hell = Buna mod denilmez. Burası tam oyuncular için işkence modudur. Düşmanlar çok güçlülerdir, biz tek bir darbede ölürüz.

İlginizi Çekebilir: Devil May Cry 3 Special Edition

Oyunsever, Gamelisher bünyesinde yazar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz