Şu son haftada ikinci sezonu yayınlanan Hakan: Muhafız‘ı izleme fırsatım oldu ve maalesef ki hayal kırıklığına uğradığımı söylemem gerek. İlk sezonu izleyip bitirdiğim zaman ”Ya böyle senaryo mu olur be!” isyanımın ardından belki bir umut bu sezon düzeltirler düşüncemi ancak bu kadar sert yıkabilirlerdi. Ya hocam ne bir düzgün senaryo akışı, ne bir düzgün karakter tanıtımı… Hiçbiri yok dizide. Bu dizi bence üstüne oturup uzun uzun konuşulmayı hak etmiyor ama ben yine de size birkaç şeyden bahsedeceğim bunlar büyük çoğunlukla dizide yapılan ve hiç hoş olmayan hatalar olacaktır bilginize.

Genel konuya bakalım mesela ilk önce. Dizinin bize söylediğine dayanarak konuşuyorum; gördüğümüz kadarıyla iki karşıt gücün savaşını izlemekteyiz. Bunlardan biri ”ölümsüzler” diğeri ise ‘‘Muhafız ve sadıklar” Öncesinde İstanbul‘u ve ardından ise Dünya’yı yok etmeyi amaçlayan bir grup olan ölümsüzleri ele alalım. İstanbul‘u yok etmek istiyorsunuz da neden kardeşim? Bana bir sebep ver. Sebepsiz yere hiçbir motivasyonları olmadan insanlığı yok etmeye çalıştıklarını görüyoruz. Peki nasıl ölümsüzler? E ona da cevap yok. Ne anladım o zaman ben bu işten? Peki, hadi kötü karakteri geçtim. Ana karakteri doldurmuşlardır diye düşünüyorsunuz değil mi? Yok. Onun da altı boş. Muhafız diye bir şey var, tek var olma sebebi insanlığı yok olmaktan kurtarmak ve ölümsüzlerle savaşmak. Daima neden sorusu geliyor aklıma ve şu izlediğim iki sezon boyunca da hala bir cevap bulamadım. Güçlerini nasıl kazandığı konusu da çok havada. Hançer var bir tane işte ölümsüzleri öldürebilen bir de gömlek var her türlü hasardan koruyan. Nasıl oluyor bunlar peki bunun da cevabı yok. Şimdi aranızdan ”Ya arkadaşım adı üstünde fantastik eser bu neden takıyorsun bu kadar?” diyebilirsiniz. Çok da haksız sayılmazsınız. Fakat bir fantastik eser bize içerdiği mistik ögeleri yedirebilmeli. Ben inanmalıyım yani onun öyle olmasına. Bunun tonla iyi işlenmiş örnekleri var ki bunlardan en büyükleri de Marvel filmleri. Eğer diziyi biraz daha inceleyici gözle izlerseniz demek istediğimi anlayacaksınız.

Karakterler, hiç de sağlam olmayan bir sütunun tuttuğu bir bina gibi sağa sola sallanıyor. Bir tutarlılıkları yok. Ayrıca sanki ”senaristler” (Evet senaristler diyorum çünkü her bölümü ayrı senarist yazmış. Sanırım bu da neden bu kadar kötü bir dizi ortaya çıktığını açıklıyor) ne kadar salak karakter yaratabiliriz diye özen göstermişler gibi. Hakan karakterine o kadar şeyi yükledin hadi bunu yedik. Ya bir dizi karakteri bu kadar sinir bozucu olamaz. Bakın GoT’daki Joffrey ya da Ramsay Bolton karakteri gibi sinir bozuculuk değil bu. Karakterler o kadar çok hata yapıyorlar ki sanırsın bunlar eğitimli gardiyanlar değil bir avuç çocuk. Aklım almıyor izlerken. Bir kendinizi dizideki sadıkların yerine koyun arkadaşlar lütfen. Karşınızda iki ölümsüz var. Ölmüyor ya adamlar işte. Yapacağınız son şey silahla ateş etmek olurdu değil mi? İşte bu ”eğitimli ve emektar” sadıkların yaptığı ilk şey oluyor. Gerçekten akıl alır gibi değil.

Büyük umutlarla başladığım ”Türkiye’nin ilk fantastik dizisine” inanılmaz bir hayal kırıklığı ile son vermiş bulunmaktayım. Üçüncü sezonu büyük ihtimal izlemeyeceğim çünkü var olan ufak umut kırıntılarımı da bu ikinci sezonla yok etmiş oldular. Benden size tavsiye Hakan: Muhafız‘ın ikinci sezonu 6-7 saat harcamaya kesinlikle değmez. gidin onun yerine başka bir şeyler yapın. Benden bu kadar sevgili okur. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz