Japanese Romaji Adventure Japonca Öğrenmenin Yeni Yolu

Japanese Romaji Adventure Japonca Öğrenmenin Yeni Yolu

Japanese Romaji Adventure , JBO Media adında bir bağımsız geliştiricinin yaptığı 2D RPG türünde bir oyun. Kendisini türün diğer oyunlarından en önemli özelliği kendisine belirlediği misyon. Bu misyon kendisini hem iyi hem de kötü yönde ayrıştırmakta. Peki Japanese Romaji Adventure nedir, neyi amaçlar, bizi ne beklemekte ve iyi/kötü yanları nedir? Yazımızda bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Nedir, Neyi Amaçlamaktadır?

Japanese Romaji Adventure , eğitici olma amacı güden ve bu amacı 2D RPG oyun türüyle harmanlayan bir oyundur. Oynayan kişilere Latin alfabesiyle İngilizce olarak Japonca öğretiyor. Oyunun ve yapımcının nihai hedefi Japonca N5 seviyesinin 700 kelimesinin tamamını oynayıcıya öğretebilmek. Kendi açıklamalarında oyundan “Saatler içerisinde Japonca konuşabilirsiniz. Halihazırda Japonca öğrenenler için ise mükemmel bir çalışma tekrar desteği sağlar.” diyerek bahsetmekteler. Ayrıca oyun akışında Japonya tarihinden de bahsedilerek oyuncuya kısaca Japon tarihini de öğretmekte.

Bizi Bekleyen Ne?

Japanese Romaji Adventure eğitici bir içerik olması dışında bir oyun ve oyun içerisinde de bir hikayeye sahip. Hikaye Japonya için önemli dönemlerden biri olan Meji döneminde geçmekte. Japonya’ya ayak basan ilk batılılardan olan Harry ve ekibini yönetmekteyiz. Temel kelime ve cümleleri öğrenirken oyun boyunca bir çok mini görev ve sorular ile karşılaşıyoruz. Öğrendiğimiz bu bilgileri kullanarak basit dövüş mekanikleri ile öğrendiklerimizi pekiştiriyoruz.

Neyi İyi Yapıyor?

Oyun en iyi yaptığı şey amaçladığı Japonca öğretebilme becerisi. NPC’lerin öğrettiği cümleleri, kelimeleri veya tarihi tekrar tekrar bakabilmeniz mümkün. Kısa sürede çeşitli kelimeler ve cümleleri aklınıza kazınmış hissediyorsunuz.

Kötü Yönleri?

Oyunun en kötü yanı tartışmasız “sıkıcı” olması. Evet oyunun öğretilme becerisi çok güzel lakin bunu kötü bir şekilde yapıyor. Tekrar etme dil öğrenmede çok önemli bir rol oynasa da özellikle oyunun savaş dediği noktalardaki tekrarlar fazla tek düze. Kişiyi fazlasıyla yoruyor çünkü her biri birbiriyle aynı olan şeyi dakikalarca yapman gerekiyor. Savaş dediğimiz etkinlik ise eşleştirmeden farksız değil. Bu noktada keşke savaş yerine daha çok puzzle ve bulmacalar ile sağlasaymış bu tekrarı. Bir diğer sıkıntı ise oyun bize yıl göstermiyor. Kısaca açıklarsam oyunun başında bize elçiliğe gitmemizi söylüyor lakin yapılar arasında kesinlikle hiçbir fark yok ve bize nerenin neresi olduğunu da söylemiyor. Keşke bir görev takip sistemi olabilseydi.

Sonuç

Nihai olarak her ne kadar Japanese Romaji Adventure kendisinin eğitici bir oyun olduğunu söylese de benim gözümde kullanımı sıkıcı bir eğitim aracına benziyor. Bir oyunun bu kadar tek düze ve sıkıcı olmaması gerekmekte çünkü. Kendimi zorlayarak oynadığım 1 saatlik süreçte varabildiğim sonuç en fazla bu oldu. Oyun Steam‘de 10,50TL fiyatla satılmakta. Denemek isteyenler için ise oyunun demosu yine Steam’de mevcut. Önce deneyip sonra almayı düşünmenizi önerebilirim.

İlginizi Çekebilir: Genshin Impact Başlangıç Rehberi

Bir yorum yap.

Tıkla ve yayına katıl.
Takip etmek için tıklayın.