Yeni nesil RTX’ler ile tanışma zamanımıza yaklaştıkça, kartlarla ilgili ilginç detaylar ve iddaalar ile karşı karşıya geliyoruz. Bunlardan en yenisi ise, dolaşan söylentilere göre NVIDIA yeni serisi olacak olan RTX 30 serisi ile güç bağlantılarını değiştirmeyi amaçlıyor olması.

Peki ne demek bu? İlk bakışta önemli bir gelişme olmakla beraber olumsuz yönlerinin olabileceğini farketmemiş olabilirsiniz ama bir elektronik cihazın bağlantıları ile ilgili eşi benzeri olmayan bir değişime gitmek göründüğünden daha fazla sorun yaratabilir. Çünkü bu değişim ile beraber eğer bir yeni nesil RTX 30 serisi karta sahip olmak istiyorsanız, muhtemelen güç kaynağınızı(PSU) da güncellemek zorunda kalacaksınız.

Giriş Tasarımı Değişiyor

Yine söylentilere göre görebiliyoruz ki, yeni nesil RTX kartlarındaki güç girişimiz tasarımı ve sahip olduğu değerler sebebi ile hali hazırdaki güç kaynakları ile uyumlu gözükmüyor. Yeni güç girişimiz farklı 12 pinlik bir kombinasyondan oluşan yapıda karşımıza çıkıyor.

Bahsedilen 12 Pinlik Yeni Güç Girişi

Biraz önce bahsettiğimiz gelişmelerden sonra aklınızda bir soru oluşmuş olmalı. ”Peki NVIDIA neden böyle bir yeniliğe gidiyor?” İlk bakışta böyle düşünmek kesinlikle normal. Ama bunun da mantıklı bir sebebi var. Geçtiğimiz dönemde NVIDIA yeni nesil kartlarında kullanmak üzere geliştirdiği ve TURING mimarisinin yerini alacak olan AMPERE mimarisini tanıtmıştı. Bu yeni mimari daha TURING’in yapabildiklerini hazmedememişken bizlerin karşısına çıktı. Ne kadar performanslı olabileceğini buradan bile anlayabilirsiniz. Çünkü kendisi TURING’in daha gelişmiş versiyonu gibi bir mimari.

TURING ve AMPERE Mimarilerinin Yapılarının Karşılaştırması

Hal böyle iken bu yeni nesil mimaride karşımıza çıkacak olan ekran kartlarını beslemek sandığımızdan daha zor olmalı ki NVIDIA böyle bir yeniliğe gitmiş durumda. Ki bunu destekler nitelikte olan söylentilere göre, NVIDIA’nın RTX 3080 ve 3080Ti modellerinde TDP değerlerinin 350W gibi yüksek bir değere ulaşabileceği söyleniyor.

RTX 3080Ti Güç Tüketim Değerleri

Sonuç olarak anlıyoruz ki, NVIDIA bu yeniliği uzun vadede kullanıcılarını mutlu etmek için yapıyor. Güçlü kartlar hünerlerini göstermek için fazla enerjiye ihtiyaç duyabiliyor. Haliyle bu yeni güç girişinin altında gerçekten de mantıklı bir sebep yatıyor.

Açıkcası konunun detayları netleştikten sonra güç kaynağı tüketicilerinden gelebilecek adımları merakla bekliyor olacağız. Çünkü üreticiler bu duruma farklı çözümler de üretebilir. Bildiğimiz tek bir şey var ki, teknolojik gelişmelere öyle ya da böyle adapte olmak durumundayız. Umarız bu süreç özellikle günümüz ekonomisi ile ülkemizde oldukça kolay bir şekilde geçer…

İlginizi çekebilir: Playstation 5’in Fiyatı ve Çıkış Tarihi Sızdırıldı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz