Geçtiğimiz günlerde VFŞL Yaz Mevsimi’ni geride bıraktık. Bazı takımlar çok iyi performans sergiledi, bazı takımlar ise hiç beklenmeyecek kadar kötü bir performans sergiledi. Gelin isterseniz sizinle beraber VFŞL mevsimin genel bir analizini yapalım.


Fastpay Wildcats (16-2)

Fastpay Wildcats geçen VFŞL zaten çok iyi bir imaj vermişti. Finale kadar gidip, finalde 1907 Fenerbahçe‘ye 3-0’lık bir skorla yenilmişlerdi. Aslında geçen mevsim bu kadar iyi bir performans beklenmiyordu. Ona rağmen finale ulaşmışlardı. Aslında bu onların yaz mevsiminde yapacaklarının fragmanıymış. Fastpay Wildcats mevsimi neredeyse 0 hata ile kapattılar ve ligi lider bitirdiler. Kaybettikleri 2 maçın 1’ini Dark Passage, 1’ini de Galakticos‘a kaybettiler. Onun haricinde harika bir mevsimdi onları için. Özellikle onların en büyük kazancı Serin ve Kaori oldu. Serin 7, Kaori ise mevsimi 5 MVP ile tamamladı. Tabi Kaoriyi bu kadar övmüşken Pbd ve Ferret‘i de unutmamak lazım. Yani uzun lafın kısası bu mevsim Fastpay Wildcats TBF kupasının en büyük adayı.


Galakticos (14-4)

Galakticos‘a bu VFŞL neredeyse herkes Play-Off’a bile kalamaz gözüyle bakıyordu. Fakat aynı Fastpay Wildcats gibi onlarda bu mevsimi kusursuz geçirdiler. Özellikle Luger ve Luana bu mevsim harika bir iş başardı. Daha öncesinden “akademi oyuncusu, ligde bir iş yapamaz” gibi laflar söylenen Luger, bu mevsim herkese ağzının payını verdi. Toplamda 9 MVP alarak VFŞL Yaz Mevsimi MVP’si oldu. Bunlarda Nikola‘nın da büyük bir payı var. Galakticos bu mevsim 1 maç 5 Ronin, 1 maç Beşiktaş Esports, 1 maç Papara Supermassive, 1 maç Fastpay Wildcats olmak üzere 4 maç kaybetti. Bu şekilde 14 galibiyet alarak direk yarı finalden katılmaya hak kazandı.


Papara Supermassive (11-7)

Supermassive bu VFŞL ilk 2 haftasında ana kadrosu yerine akademi kadrosu ile çıkmak zorunda kaldı. Bu 4 maçın sadece 1’ini kazanabilen akademi takımı kısmen de olsa Supermassive‘i zor duruma düşürdü. Fakat 3. hafta KaKAO ve SnowFlower‘in gelmesi ile birlikte Supermassive 6 maç arka arkaya maç kazandı. Tam işler yolunda gitti derken 4 maç arka arkaya kaybetti. İlk 2 haftada aldığı 3 malubiyet yetmezmiş gibi 4 malubiyet daha alan Supermassive iyice kendini zor bir duruma soktu. Fakat kalan 2 haftayı 4-0 kapatarak kendini Play-Off potasına sokmayı başardı. 3. haftadan itibaren ana kadrosuyla oynayan Supermassive‘in botlane ikilisi Zeitnot ve SnowFlower 3, 4 ve 5. haftalarda harika bir iş başardılar. Hatta bir ara Zeitnot dünya KDA sıralamasında 60 KDA ile dünya birincisi olmuştu. Zeitnot‘tan bahsetmişken Bolulu’dan da bahsetmemek olmaz. Bolulu bu mevsim öyle bir performans sergiledi ki neredeyse 4-5 maçı tek başına kazandırdı diyebiliriz. Her şeye rağmen Supermassive ligi 11 galibiyet ile 3. sırada bitirdi.


5 Ronin (10-8)

5 Ronin aynı Galakticos‘ta olduğu gibi herkesin gözünde iddiasız bir takım olarak görünüyordu. Hatta aynı şekilde 5 Ronin içinde Play-Off dışı kalır, ilk 6 takım arasına giremez deniyordu. Fakat 5 Ronin beklenmedik şekilde çok güzel bir performans sergileyerek ligi 4. bitirdi. Bu mevsim Robin, Oncan ve Umut‘un performansları çok iyiydi. İlk haftalarda tam roller belli olmasa da ilerleyen haftalarda Robin ve Oncan‘ı daha çok taşıyıcı rolde oynatan 5 Ronin, ligi 10 galibiyet ile kapattı. Büyük takımlara karşı galibiyet alıp küçük takımlara puan kaybetmesi onlar için büyük şanssızlıktı. Royal Youth‘a 2, Team Aurora‘ya 1 malubiyet alarak ligi daha alt sırada kapattılar. Belki de bu takımlara karşı galibiyet alsalardı o ivme ile ligi 2. sırada bile bitirebilirlerdi. Ligi 4. sırada bitirerek adlarını play-off potasına yazdırdılar.


Dark Passage (9-9)

Dark Passage geçen mevsime göre daha iddiasız bir başlangıç yaptı. WaenA yerine Sup Akademi’den Ksaez‘i getirdiler. Mevsim başı bu hareket baya eleştirilmişti. Çünkü geçen mevsim WaenA harika bir perfomans sergilemişti. Fakat bu eleştiriler yersiz kaldı, Ksaez neredeyse WaenA‘yı aratmadı. Hatta WaenA‘dan daha iyi bir performans sergiledi bile diyebiliriz. Ksaez toplamda 6 MVP alarak takımını play-off potasına sokmakta büyük bir rol sahibi oldu. Mevsim sonu Beşiktaş Esports ile aynı sayıda galibiyet ve malubiyete sahip oldukları için bir Tiebreaker maçı oynandı ve bundan galibiyetle ayrılan Dark Passage ligi 5. tamamladı.


Beşiktaş Esports (9-9)

Beşiktaş Esports mevsim başında kadrosu hakkında çok büyük eleştirilere maruz kaldı. Özellikle Novachrono hakkında çok büyük eleştiriler vardı. SoloQ maçlarında aşırı toxiclik yaptığı, flame atıp karşı takımı beslediği, troll pickler seçtiği yönünde eleştiriler oldu. Fakat ilk 3 hafta büyün takım harika bir oyunu sergiledi ve 6-0 gibi ezici bir üstünlükle başladılar lige. Fakat ne olduysa 4. haftadan sonra Beşiktaş arka arkada 5 malubiyet aldı. İlk 3 haftanın en büyük mimarlarından olan Novachrono aynı şekilde diğer 3 haftada alından 5 malubiyetin de en büyük mimarlarından oldu. Bir anda 6-0 olan Beşiktaş Esports 6. hafta sonuna gelindiğinde 7-5 oldu ve kendini Play-Off için zor duruma soktu. 7. hafta Beşiktaş Esports hızlı bir şekilde eski Supermassive oyuncusu fabFabulous‘u transfer etti. İyi oyunları ile fabFab zorda olsa Beşiktaş Esports‘u play-off potasına sokmayı başardı. Tiebreaker maçında Dark Passage‘a yenilen Beşiktaş Esports ligi 6. bitirerek Play-Off’a katılan son takım oldu.


1907 Fenerbahçe (8-10)

Geçen mevsim KMF’yi kazanan 1907 Fenerbahçe bu mevsim çok iddaali diyebileceğimiz bir kadro kurdu. Mevsim başında HolyPhoenix‘in yanında eski takım arkadaşı olan Japone‘yi, üst koridora HiRit‘in yerine Sacre‘yi getiren 1907 Fenerbahçe ligin en iddialı takımı konumundaydı. Fakat her ne olduysa alt koridordan o istenilen verimi alamayan 1907 Fenerbahçe bir anda arka arkaya malubiyetler almaya ve yavaştan Play-Off dışında kalmaya başladı. Son çare olarak HolyPhoenix‘in yerine eski oyuncusu Hades‘i getiren 1907 Fenerbahçe hala aradığı uyumu bulamadı ve mevsimi Play-Off dışında kalarak 7. bitirdi. Çok büyük bir hayal kırıklığı yaşattı. Belki de sorun HolyPhoenix‘de değildir, belki de takımda ki başka kişilerden dolayıdır. Kim bilir ?


Galatasaray Esports (8-10)

Kış mevsimi oyuncuların maaşlarını ödeyemediği için lig dışı kalan Galatasaray Esports bu mevsim çok iddaali bir kadro ile lige geri dönüş yaptı. Mevsim boyu Ragner, Roulette ve Tolerant‘tan istediği verimi alamayan Galatasaray Esports, Tolerant yerine Zergsting, Roulette yerine de Appen‘i getirdi. Köfte‘nin iyi oyununa rağmen bir türlü istediği oyunu oynayamayan Galatasaray Esports, ligi 8 galibiyet alarak 8. bitirdi. Sonradan gelen Zergsting ve halihazırda takımda bulunan Köfte‘nin çabasına rağmen istediğini yapamadı. Ligi 8. olarak bitirdiği için de Play-Off dışında kaldı.


Team Aurora (3-15)

Geçen mevsim gayet iyi oyun sergileyen Team Aurora, bu mevsim lige çok kötü başladı. Bir de bunun üzerine Madly, Chosen ve Black maaşlarının ödenmediği iddiası ile takımdan ayrıldılar. Bu olay Team Aurora‘nın bittiğinin işaretiydi. Toplamda 3 üst koridor, 5 ormancı, 3 orta koridor, 3 nişancı ve 3 destek oyuncusu değiştiren Team Aurora mevsim boyunca hiçbir şey yapamayarak lig bitimine 3 hafta kala Play-Off dışı kaldı. Toplamda sadece 3 galibiyet alan Team Aurora ligi 9. bitirdi. Team Aurora için unutulmayacak derecede kötü bir mevsimdi.


Royal Youth (2-16)

Tam 2 mevsim öncesinde TBF kupasını kazanan Royal Youth‘a ne olduysa o mevsimden sonra oldu. Bir anda takımdaki oyuncular gitti, sponsor bulamadı, tekrardan güzel bir kadro kuruyordu, kurduktan sonra oyuncular ayrıldı vs. derken akademi takımı ile lig maçlarına çıkmak zorunda kalan Royal Youth bu mevsimde aynı şekilde akademi oyuncuları ile lige çıktı. Team Aurora‘da olduğu gibi bir çok oyuncu değiştiren Royal Youth toplamda 2 ormancı, 2 orta koridor, 4 nişancı ve 4 destek değiştirdi. Fakat istediği şeyi alamadı. Dileriz ileri mevsimlerde daha iyi bir duruma gelir.

Mevsimin Üst Koridorları

1- Luana
2- Starscreen
3- Oncan

Mevsimin Ormancıları

1- Ferret
2- Robin
3- KaKAO

Mevsimin Orta Koridor Oyuncuları

1- Serin
2- Bolulu
3- xKenzuke

Mevsimin Nişancıları

1- Kaori
2- Luger
3- Zeitnot

Mevsimin Destek Oyuncuları

1- Pbd
2- SnowFlower
3- Nikola

Play-Off Maçları

5 RoninDark Passage maçının kazananı Fastpay Wildcats ile yarı final oynayacak.
Papara SupermassiveBeşiktaş Esports maçının kazananı Galakticos ile yarı final oynayacak.

İlginizi Çekebilir: Oyunlardaki En İlginç Easter Eggler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz