Yerli Türkiye Haritası 

Harita Genel Müdürlüğü yerli dünya haritamız olan ATLAS’ı geçtiğimiz günlerde duyurdu. ATLAS kullanıma açılmadan önce Türk Silahlı Kuvvetlerinin bünyesinde olan İnsansız Hava Araçlarında kullanılıyordu. Harita genel Müdürlüğü Atlasa yerel kullanım alanlarını da ekleyerek herkese açık hale getirdi. Her alanda dışa bağımlılığını azaltmaya çalışan Türkiye, Google Earth’e karşı yerel bir harita görüntüleme sistemi olmasını istiyordu. Bunun için de uzaya Göktürk Uydusunu fırlatan Türkiye toplanan binlerce görselle dışa bağlı kalmamak adına kendi Harita Görüntüleme Sistemini oluşturdu.  

Atlasın diğer sistemlere göre artıları ve eksileri bulunuyor. En büyük rakibi Google Earth’e göre yeni olmasından dolayı çekilen görüntüler daha güncel ve daha yüksek çözünürlükte. Ayrıca bölgenin yerel bilgilerine kadar yansıtılmış. Türkiye için ayrıntılı olarak Vektör haritalarda hava fotoğrafı, siyasi, gece, topografık seçenekleri barındırırken Raster haritalarda fiziki, siyasi, topografik görüntüleme modlarını kullanıcılarına sunuyor. Ayrıca bu harita üzerinden güncel olarak depremleri, fay hatlarını ve hava muhalefetini de görmek mümkün. 

Eksi yönlerine gelecek olursak global kullanıcıya hitap etmediğinden dolayı Türkiye dışında ülkelerin haritaları sadece yüzeysel olarak eklenmiş durumda. Üç boyutlu görüntüleme seçeneği sunmuyor. Yeni olmasından dolayı rakibi Google Earth gibi yerel mekanlarda 3 boyutlu fotoğrafları barındırmıyor.  

HGM ATLAS‘a buradan ulaşabilirsiniz: https://atlas.harita.gov.tr/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz