Cyberpunk 2077 Bitmemiş Bir Oyun mu?

Cyberpunk 2077 Bitmemiş Bir Oyun mu?

Yaklaşık 8 senedir benim gibi birçok oyuncunun heyecanla beklediği Cyberpunk 2077 sonunda çıktı. Çıktığı gibi de onlarca tartışmaya yol açtı. Çıkmadan önce oyunu deneyen eleştirmenlerin çoğunun yüksek puan verdiği oyuna, oyunculardan tepki yağıyor.

Oyunun performans, çökme sorunlarının üstüne görevleri bile tamamlamanızı engelleyecek hata ve buglar oyunda oldukça fazla. Şimdi biraz detaylara inelim.

Göz Göre Göre Gelen Sorunlar

Oyun henüz çıkmadan evvel, beni “oyunu bitirmeden çıkaracaklar” korkusu sarmaya başlamıştı. Bu korkunun en büyük sebebi oyunun zaten birkaç kez ertelenmesiydi, oyunun konsol versiyonlarının yayıncılara ve influencerlara gönderilmediğini görünce de iyice işkillenmiştim.

Bir “Base PS4” yani ilk kasa PS4 sahibi olarak oyunun düzgün çalışıp çalışmayacağı konusunda şüphelerim zaten vardı. The Last of Us 2’de konsolum sanki uçak kaldırıyormuş gibi çalışıyordu. CD Project Red’in konsol inceleme kodu dağıtmamasını da aynı sonuca bağlamakta gecikmedim. Ama bu kadar optimize edilmemiş bir oyun göreceğimi hayal dahi edemedim. Üstelik bu optimizasyon sorununun sadece konsollarla sınırlı olmadığı ortaya çıktı.

Kötü Bir Oyun mu?

Öncelikle şunu belirtmeliyim. Cyberpunk 2077 kesinlikle kötü bir oyun değil. Özellikle RPG oyunlarını seviyorsanız, göreceksiniz ki oyunun potansiyeli inanılmaz yüksek. Ama şu an oyunun hali çok da oynanabilir değil. Sistem düşmanı, buglarla dolu bir oyun var karşımızda. Yaklaşık 8 senedir geliştirmede olan oyun nasıl bu halde çıkabiliyor gerçekten inanılır gibi değil. Gayet düzgün spesifikasyonlu bilgisayarlarda bile donmalar, çökmeler yaşanıyor, minimum ve önerilen sistem gereksinimlerinin hiçbir önemi kalmıyor.

Sorunlardan Sadece Birkaçı

Sıradan bir oyun olsaydı, Cyberpunk 2077 tam olarak bir Erken Erişim oyunu olurdu, çünkü gerçekten öyle hissettiriyor. PS4’te oyunun performansı ise içler acısı. FPS düşük, yükleme ekranları uzun, grafiklerin ön gösterim ve videolardakiyle alakası yok, takılma, donma, çökme gibi sorunlar ise oldukça fazla. Oyunda o kadar kalabalık bir şehir olan Night City’de araba yok arkadaşlar. Trafikte hız yaparken uzaktan gördüğünüz araçlara yaklaşınca ortadan kayboluyorlar (bunu performansı arttırmak için bilerek yaptıklarını düşünüyorum). Bazen havadan MOTOR iniyor. Ayağınıza çağırdığınız aracınız bazen size yaklaşırken duramayıp kaza yapıp takla atarak uzaklaşıyor, gerçi bunu düzeltmeseler de olur, gördüğümde kahkaha atmıştım. Kafanıza elektrik direkleri düşüyor, bir binanın 45. katında yerlerden küçük ağaçlar bitebiliyor. Bir araca bindiğinizde kamerayı değiştiremiyorsunuz, bazen oyun kendi kendine değiştiriyor, şanslıysanız tabii.

Benim çoğunlukla yaşadığım sorunlar bunlar. Fakat şunu da göz önüne almak lazım, 2020’de çıkmış bu kadar geniş kapsamlı bir oyunu 2013’te 399$’dan aldığım konsolla oynuyorum. Yine 2013’te almış olduğum zamanına göre gayet iyi özellikli bilgisayarım, bırakın Cyberpunk 2077’yi oynatmayı, Football Manager’ları bile ağlayarak açıyor artık. Burada da Playstation’ın gücünü görüyoruz. Bu oyunu hatalı veya hatasız da olsa oynatabilmek gerçekten inanılmaz bir şey.

Denemekten Çekinmeyin

Ayrıca belirtmeliyim ki, şikayetçi olduğum bunca sorun beni oyunu oynamaktan alıkoymadı. İnternette şu anki PS4’ten daha iyi donanımlı PC kullanıcılarının benden daha çok sorun yaşadığını gördüm. Oynayamayanları gördüm. Kendi adıma konuşursam, bu oyunu çok uzun süredir oynamak istediğim için bana daha fazla oynanabilir geliyor olabilir. Bu kadar soruna rağmen oyun, yine de keyif alabileceğiniz, zevkli, eğlenceli bir oyun ve emin olun, oyun bu bitmemiş haliyle kalmayıp gelişecek, düzelecek ve Witcher 3 gibi yıllarca oynayacağımız bir şaheser haline gelecek.

Konsollarda karşılaştırmalı performans analizi için tıklayın.

Bu yazıyı beğendiyseniz: No Man’s Sky Oyun Başarılı Evrimi ve Origins Güncellemesi

Avatar
Yazar Atabey

Bir yorum yap.

Tıkla ve yayına katıl.
Takip etmek için tıklayın.