Yüzbinlerce kopya satıp piyasayı kasıp kavuran Satisfactory ‘yi yeni güncelleme gelene kadar sizin için bitirdim. Emin olun bu oyun hiç de kolay bir oyun değil. Elinizden tutmuyor, nasıl ilerlemeniz gerektiğini söylemiyor. Bu yüzden oyunun ilk saatlerini sürekli yaptığınız şeyleri bozup yeniden yapmakla geçirebiliyorsunuz. İşte tam bu yüzden, başlangıçta size ivme verecek bir tips&tricks listesi hazırladım. Not almak isteyebilirsiniz.

ŞANSINIZ VARSA TEK BAŞINIZA OYNAMAYIN

Doğayı katledip fabrika kurmuşuzdur…

Satısfactory Alt tarafı bir erken erişim oyunu, tek girerim 20 saatte bitiririm diyorsanız benimle aynı yanılgıya düşersiniz. Satısfactory Erken erişimde olmasına rağmen, Satısfactory de son teknolojiye gelmem 60+ saati aştı. Satısfactory ‘nin ilk iki saatinde önümdeki iş yükünü görünce oyuncu arkadaşlarımdan yardım diledim ve gerçekten, bir elin nesi var, iki elin fabrikası var moduna girdik. Satısfactory de yapılacak çok fazla şey var ve bundan bunalmamak için bir ortak bulup görev dağılımı yapmak en iyisi. Yalnız şimdiden uyaralım, online modu tek oyunculu moda göre oldukça bug içerir.

Gelin ilk önce birkaç kontrol ve inşaat taktiğinden bahsedelim.

 • Bir makine koyarken CTRL tuşuna basılı tutmak onu yakınındaki bir makineyle hizalar. Eğer zemin foundation ise, otomatik olarak hizalı koyulabilir.
 • Envanterde CTRL+ Sol klik size o eşya türünün hepsiyle işlem yaptırır.
 • Orta mouse tuşu ile inşa modundayken makine, bant ve daha bir sürü şeyi kopyalayıp yapıştırabiliyoruz.
 • Envanterde sağ klik ile seçtiğiniz stack ikiye bölünür. SHIFT+Sol klik ile seçili stack komple geçiş yapar.
 • CTRL+Sağ klik ile bir stack’i ne kadar bölmek istediğinizi girebilirsiniz.

Asıl konulara geldik.

1. Satısfactory de OTOMATİZASYON TANRISINA BİAT EDİN

Daha önceki yazımda da bahsettiğim gibi bu bir fabrika kurma simulasyonu. Yerden çalı çırpı toplamaktan günümüzün son teknolojilerine uzanan yolculuğunuzda sizin en iyi dostunuz otomasyon olacak. Oyunun başında birçok şeyi craft bench’te elle yapmanız gerekecek fakat yapılacak ürünlerin üretimini ne kadar erken otomatize ederseniz, ileride o kadar rahat edersiniz.

2. KISAYOLLARI KATEGORİLEYİN

Alt kısımda görülen “hotbar” istediğiniz şekilde doldurulabilir.

ALT+Mousewheel yardımıyla kısayollar arasında geçiş yapabilirsiniz. İnşa edilecek onlarca bina ve malzeme varken emin olun 10 eşyalık hotbar size yetmeyecek. Benim yaptığım şey ilk hotbar’ı beltler, elektrik tesisatı ve foundationlarla, ikinciyi boru döşeme ekipmanlarıyla, üçüncü ve sonrası içinse binalarla doldurmak olmuştu. İşimi çok hızlandırdı.

3. İNŞAAT ÖNCESİ HAZIRLIK YAPIN

Bu sadece başlangıç…

Gözünüzü korkutmayayım. Başlarda bu kadar büyük bir alana yayılmanıza gerek yok, ama siz yine de sıkış tıkış bir fabrikaya sahip olmamak için, aralara daha sonra ekleme yapmayacağınız boşluklar bırakın. En önemlisi ise foundation dediğimiz düz bloklar inşa etmek. Bu “yer” blokları fabrikamızı düz bir alana inşa etmemizi sağlıyor ve üzerine koyacağımız binaları hizalamamız inanılmaz kolaylaşıyor. Siz siz olun taşın toprağın üstüne lönk diye fabrika kurmayın. Not: Madenlerin üstünü foundation ile kapattıktan sonra da madenin üstüne sondaj makinemizi koyabiliyoruz.

Her zaman düşünmeniz gereken başka bir şey daha var. Dikey mimari.

Korkmayın, korkulacak bir şey yok…

Oyunda doğduğunuz yerin yer şekillerine göre değişik stratejiler uygulamanız gerekebilir. Ama ben nerede doğarsam doğayım, kurduğum fabrikayı dikey yapmaya çalışırım. Peki bu nasıl mı oluyor? Yaptığınız şey ilk önce foundation ile düz bir zemin kurmak. Bundan sonra bu zeminin üzerine koyacağımız makinelerin sığacağı, hatta üstünde birkaç metrelik boşluk bırakarak teker teker kat çıkıyoruz. Bu sayede üretimin kısımlarını net bir şekile bölebiliyor, genişlemek istersek de alandan kazandığımız için fabrikayı enine doğru genişletebiliyoruz.

Burada gördüğünüz kule bir depo kulesi. Bantlarla her kattaki depoya ürünler dağıtılıyor ve bunun için çok ama çok az yer harcanıyor.
Ürünleri böyle yükseltmek yerine, direkt olarak aşağıdaki ürün asansörünü de koyabilirsiniz.

4. Satısfactory ‘de ÜRETİM BANDI KURMAK

Yapmanız gereken tam olarak bu değil ama psikopatsanız yaparsınız.
Reddit: u/sojywojum

Oyunda en çok yapacağınız şey bant(belt) çekmek olacak. Bunları ustaca ve daha sonra başınızı ağrıtmayacak şekilde yerleştirmek ilerde çok işinize yarayacak ve zamanınızı almayacak. Aşağıdaki üretim bantları neredeyse kusursuz bir belt sistemine sahip.

Splitterlar üst üste koyulabiliyor, alandan kazandırıyor.
En solda madenden ham madde çıkıyor, dağıtılarak 4 adet Smelter’a (ocak) girip işlenecek şekle giriyor, sonra da her Smelter ikişer Constructor’a bağlanıyor. Stonks.

Üretim bandını kurarken gözetmeniz gereken noktalar şunlar:

 • Ne üretiyorum?
 • Ham maddesini ne kadar üretiyorum?
 • Kaç tane makine inşa edersem üretim optimize olur?
 • Bantları nasıl dağıtmalıyım?
Bantlara önem vermediğinizde şöyle bir clusterfuck yaşayabilirsiniz.

Bu soruların cevapları ne ürettiğinize göre değişecektir. Optimizasyonu yakalamak için ve bottleneck (tıkanmalar) yaşamamak için iyi planlama yapmak gerekiyor. Mesela, madenden ne kadar ham demir çıkıyor? Bu sayıya göre ne kadar Smelter koymanız gerektiğini bulabilirsiniz.

Peki her madenden aynı miktarda mı demir, bakır, vs. çıkıyor? Hayır.

Maden makinesi seviyelerine ve maden kalitesine göre üretim listesi. 780’den fazla üretim yapmaya gerek olmuyor çünkü en hızlı belt olan Mk.5 zaten dakikada en fazla 780 ürün taşıyabiliyor.

Madenler saf olmayan, normal ve saf madenler olarak 3’e ayrılıyor. Oyunda aynı uzaklıkta iki maden varsa kalitesine bakmanız hayatınızı kurtarabilir. Bu grafikte saf olmayan ve saf olan iki maden arasındaki farkı net bir şekilde görebiliyoruz. Oyuna Miner Mk.1 ile başlıyoruz, minerların altındaki yüzdeler de bizi Overclock dediğimiz işleme getiriyor.

Etrafta bol bol ve değişik renklerde solucan göreceksiniz. Bu solucanları üssünüzde Power Shardlara yani Overclock eşyalarına çevirebiliyorsunuz.
Üretim yerleri 3 adet power shard alabiliyor

Power shard sayesinde bir makinenin üretimini %250’ye kadar arttırabiliyorsunuz, fakat elektrik harcaması da bir o kadar artıyor. Ayrıca overclock kısmında hedef üretim miktarını direkt olarak girebiliyorsunuz, bu yüzden slider ile uğraşmanıza gerek yok.

5. İLK HEDEF KÖMÜR

Biomass Burner

Oyunun başlarında el mahkum yukarıda gördüğünüz Biomass Burnerlar ile idare ediyoruz, ama işin sıkıntısı bu jeneratörler otomatize edilemiyor. Çalı çırpı ve odundan dönüştürdüğümüz biomass ile çalışıyorlar ve içlerindeki biomass bittikçe yeniden elle stoklamak gerekiyor.

Tam da bu yüzden elinizden geldiğince hızlı bir şekilde kömür enerjisi teknolojisine rushlayın.

İdeal bir kömür enerjisi sistemi

Kömür enerjisini açtıktan sonra yeni bir mekanikle karşılaşacaksınız. Su.

Kömür jeneratörü elektrik üretmek için su ve kömüre ihtiyaç duyuyor. Suyun da her zaman jeneratöre akıyor olması gerekiyor.

Yukarıda gördüğünüz sistemde su pompaları ve kömür jeneratörleri birbirine çok yakın. Siz de aynı bu sistemdeki gibi mümkünse jeneratörler ve pompaları olabildiğince yakında tutun, bunun sebebi su borularının uzun mesafelerde sorun çıkarması. Engebeli arazilerde ya da yokuş yıkarı çıkarken borulardaki su düzgün akmayabiliyor, glitchlenebiliyor, bunun için boru hattı üzerine ekstra pompalar koymak gerekiyor. Bunlarla uğraşmamak için, suyu taşımak yerine kömürü taşımayı tercih edin.

Sarı: Su pompası – Turuncu: Boru – Pembe: Kömür bandı – Yeşil: Jeneratör

Yukarıda bir kömür enerjisi sistemi planı görüyorsunuz. Bu dizilimde, 3 su pompası 8 jeneratörü rahatlıkla besleyebiliyor. Kömürü açar açmaz bu planın tamamını inşa etmenize gerek yok, ama bu planın sistemine göre jeneratörleri yavaş yavaş inşa etmeye başlarsanız, sırtınız yere gelmez. Petrolü açana kadar uzun bir süre kömür enerjisine bağımlı olacağınız için, burada kesinlikle masraftan kaçmayın.

6. NADİR MADENLER

Oyunda demir, bakır, kömür gibi madenlerin yanında Caterium, Quartz, Sülfür ve Bauxite madenleri de bulunuyor. Bu madenler “MAM” dediğimiz bir araştırma yerinde ve daha ileri seviye ürünler üretmek için kullanılıyor ve bize yeni teknolojiler açıyor. İlk olarak Caterium’un ne açtığına bakalım:

 • Bladerunners: Daha hızlı koşmanızı, daha yüksekten hasarsız düşmenizi ve daha çok yükseğe zıplamanızı sağlayan, onsuz yapamayacağınız bir eşya.
 • Yeni nesil elektrik direği: Oyundaki Mk.1 elektrik direği sadece 4 bağlantıya izin verirken, sonraki nesillerde bu 7 ve 10’a kadar çıkıyor.
 • Yeni nesil enerji: Spoiler vermeyelim.
 • Smart Splitter: Bir bantta birden fazla türde ürün varsa, bu splitter hangi çıkışından hangi ürünü çıkartmak istediğinizi size soruyor, harika bir icat.

Quartz ise harita yapmanızı sağlıyor. Dünyada ilginç bulduğunuz yerleri işaretleyebiliyorsunuz. Harita sayesinde bu işaretlerin nerede olduğunu net bir şekilde görebiliyorsunuz. Sülfür sayesinde yeni silahlar açabiliyor ve patlayıcı üretebiliyoruz. Bu patlayıcılar çatlaklı kayaların patlatılmasına yarıyor, bu kayalar bazen değerli şeylerin üstünde olabiliyor zira. Bauxite‘ı oyunun sonlarında lazım oluyor, düşünmenize gerek yok.

Oyun sürekli olarak kendinizi geliştirmenize olanak sağlıyor çünkü asla elinizden tutmuyor. Ben oynarken düzenli olarak ilk kurduğum yerleri yenileyip daha düzgün bir şekilde yeniden kurdum mesela. Umarım siz de benim aldığım kadar haz alırsınız bu oyundan.

Ekstra bilgiler:

 • Bantlar ve elektrik direklerinin yeni seviyeleri biz araştırma yaptıkça açılıyor. Eğer bir bandı veya direğin seviyesini yükseltmek istiyorsanız, elinize yeni seviye planını alıp yükseltmek istediğiniz eşyanın üzerine tıklamanız yeterli. Silip yeniden yapmaya gerek yok.
 • Bant direklerini önceden tek başına koyabilir, yüksekliğini arttırabilir, yönünü değiştirebilirsiniz. Borular da benzer metodla çalışır.
 • Her zaman HUB’da yedekte Bladerunner veya Jetpack bulundurun. Uzakta öldüğünüzde gidip eşyalarınızı almanız zorlaşabilir.
 • Pasif kupon üretimi yapmak çok faydalı. Üssünüze yakınlığı önemli olmayan bir Limestone madenine iki Constructorlık bir bant kurun ve AWESOME grinder’ına bağlayın. Oturduğunuz yerden ticket üretmek için ideal bir taktik.
 • Oyunda araçlar da otomatize edilebiliyor. Bir yerden bant çekmek istemiyorsanız, kamyonunuze ya da treninize o noktadan istediğiniz noktaya ürünleri getirtebiliyorsunuz. Bant çekmeyi sevdiğim için bu özelliği hiç kullanmadım, duyduğuma göre de buglıymış şu an.
 • Eğer oyunu bitirdiyseniz veya yeniden başlamak ama sağlam bir base kurmak istiyorsanız bu linkten oyun haritasına bakabilir ve size uygun bir yer bulabilirsiniz. (Bol madenli yani)

Bu yazıdan hoşlandıysanız şunu da okumanızı öneririm: OYNAYAN HERKESİ BÜYÜLEYEN FABRİKA KURMA OYUNU: SATISFACTORY

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz