Gerçek Aşkı Oyunda Buldular

Gerçek Aşkı Oyunda Buldular

Merhaba sevgili Gamelisher okuru. Geçen hafta Reddit‘te gezerken kalbime dokunan bir paylaşım gördüm. Elder Scrolls Online adı altında yapılan paylaşımlar arasında bir adam eşi ile nasıl tanıştığını anlatıyordu. Paylaşımı iyice okuduktan sonra burada paylaşmamın da çok güzel olabileceğine karar verdim ve peşinden koşturmaya başladım. Reddit‘ten direkt mesaj attıktan 3-4 gün sonra yanıt aldım ve röportaj yapıp yapamayacağımı sordum. Beklemediğim şekilde pozitif bir yanıt aldım ve işte buradayız.

Öncelikle bahsetmem gerek; röportaj yaptığım kişi, gerçek isminin kullanılmasını istemedi ben de o yüzden online mecrada kullandıkları takma isimlerini kullanacağım Erkek karakterin adı Tot. Kadın karakterin adı ise Robo olarak geçecek.

GL: Merhaba Tot. Öncelikle benimle konuşmayı kabul ettiğin için sana teşekkür ederim. Röportaja kaç yaşınızda olduğunuzu sormakla başlamak isterim.

Tot: Rica ederim bir önemi yok. Ben 28, Robo ise 29 yaşında.

GL: Tot bana ilk olarak Robo ile nasıl tanıştığınızı anlatabilir misin? Nasıl gelişti olay?

Tot: İkimiz de oyunu ilk çıktığı zamanlar olan 2014’te aldık. Birçok MMO oynadım ve genellikle hepsinde de arkadaşça bir topluluğa sahip klanlar kurmaya çalıştım. ESO’da bunlardan farklı değildi ve klan kurabildiğim gibi kurdum. Klanımı server tabanlı chat’te ”arkadaşçıl sosyal tabanlı bir klan” olarak tanıttım. Robo, yaptığım reklamlardan birini gördü ve bana katılmak istediğine dair oyun içi mesaj gönderdi. Biz de böylece tanıştık.

”Anladım peki oyunda oynadığınız karakterler nasıldı? Hangi ırkta oynuyordunuz örneğin?”

Tot: Ben wood-elf, eşimse dark-elf olarak oynuyordu.

GL: Peki bana oyun hakkındaki kişisel görüşlerini söyleyebilir misin?

Tot: İkimiz de 2014’de oynadığımız zaman ESO’yu çok sevmiştik. İkimiz de, oyun daha yeniyken pek çok oyuncunun oyunla ilgili problemleri olduğunu biliyorduk; ama açıkça söylemek gerekirse ikimizin de herhangi bir şikayeti olmamıştı. Sanırım bunun sebebi klanım ve klan arkadaşlarımla geçirdiğimiz onca eğlenceli zamandı. Klan partileri, saklambaç, haftalık çekiliş ve çok daha fazla eğlenceli organizasyonlar düzenliyorduk. 2014’ün sonlarına doğru oynamayı bıraktık; o yüzden oyunun şu anki durumu hatta eklenti paketleri hakkında maalesef bir şey söyleyemeyeceğim. Gerçi oyuna dönmeyi bu aralar çok düşünüyoruz; ama diğer hobilerimiz ve işlerimiz çok yola çıkıyor.

GL: Oyunun topluluğunu nasıl buluyorsun?”

Tot: Oyunun topluluğu ile ilgili hiçbir problem yaşamadık. Hatta oynadığım MMO’lar ve kurduğum klanlar arasında en çok eğlendiğim ESO’dakiydi; ki bu çokça yıl ve tecrübe yapıyor inan bana. Büyük ihtimalle ”sosyal tabanlı, arkadaşça bir klan” kurmamın da faydası olmuştur elbet. Ama açıkçası oyunu oynarken hiç toksik bir oyuncuya rastladığımızı hatırlamıyorum. Ayrıca oyunda arada sırada hardcore oyuncuları da görmek güzel oluyordu. Oyunun, insanların oyunu ve oyun dünyasını keşfetmesine izin vermesi de gayet güzel bir şeydi.

GL: Reddit’te yazmadığın ve sadece Gamelisher okurlarıyla paylaşmak istediğin bir şey var mı?”

Tot: Eso oynamayı bıraktıktan sonra, genel olarak dışarıda da iletişimde kalmayı sürdürdük. İlk başlarda birbirimizi Facebook üzerinde gördüğümüz komik paylaşımlara etiketlemekle başladı. ESO oynamayı bıraktıktan sonra bile klanımdan eski arkadaşlarımla birlikte bazı geceler ayarlardık ve RaidCall’da, o zamanlar Discord yerine kullandığımız bir uygulama, toplaşıp sohbet muhabbet ederdik. O gecelerin büyük bir çoğunluğunda eşim ve ben genelde en sona kalanlar olurduk ve sadece konuşup birbirimizin ve sohbetin tadını çıkarırdık. Daha sonrasında oradan beraber Co-Op oyunlar oynamaya döndü. En çok zaman harcadıklarımız Borderlands 2 ve Torchlight 2‘ydi. Rahatça söyleyebilirim ki, o oyunlarda da en az ESO’da kurduğumuz kadar bağ kurmuştuk. Yani bakınca ilişkimiz için çok önemli zamanlardı. O kadar çok ortak noktamız vardı ki neredeyse korkutucuydu. Birbirimizle çok iyi anlaşıyor ve birbirimizin yoldaşlığından çok memnun kalıyorduk. Ve böylece aramızdaki şey arkadaşlıktan fazlası haline gelmişti. Aynı zamanda Dungeons & Dragons‘a olan ortak sevgimiz sayesinde de biraz bağ kurduk. Hatta bugün D&D ve masaüstü oyunları muhtemelen aramızdaki en güçlü bağ.

İşte, yaptığımız o gece konuşmalarından kalan bayağı düşük çözünürlükte bir fotoğraf.

GL: İnternetten tanışıp ilişkilerinin devam etmeyeceği korkusuyla bağ kurmaktan korkan insanlara verebileceğin tavsiyeler var mı? Eğer biri bu konuda tavsiye verecekse, bu sen olmalısın bence.

Tot: Dürüst olmak gerekirse sadece şunu söylemeliyim ki; arkadaş olacaklarsa olurlar. Üzerinde çok durmayın ama aynı zamanda denemekten de korkmayın. Arkadaşlıklar bazen ”gerçek hayatta” bile gelir ve giderler ve bu tamamen normal. Buraya ”gerçek hayat” ibaresini de koyuyorum çünkü bence internetten tanıştığın birine ikinci sınıf arkadaş gibi davranmak adil değil. Onlara normal arkadaşlarınızmış gibi davranın. Bugüne kadarki en iyi arkadaşlarımdan bazıları ile internetten tanıştım. Dominik Cumhuriyeti’nden daha önce hiç yüz yüze görüşmediğim bir arkadaşım var ve birkaç yıldır çok iyi arkadaşız, bugün bile hala konuşuruz. Herhangi biriyle ortak noktan çok olduğunda, o ilişki zaten doğal olarak ilerliyor.

GL: Peki bu oyunda en çok beğendiğin şey neydi?

Tot: Elder Scrolls oyunları arkasındaki hikayeyi gerçekten çok beğeniyoruz ve Tamriel’in (Elder Scrolls Dünyasındaki kıta) büyük bir çoğunluğunu tek bir oyunda keşfedebilmek harika bir deneyimdi. Yeni gelen şeyler hakkında, şu sıralar oynamadığım için bir şey diyemiyorum. Belki de yeni özelliklerden biri favorimiz olurdu, bilemeyiz.

GL: Son olarak bu harika röportaja eklemek istediğin bir şey var mı Tot?

Tot: Sadece şunu demek isterim ki: Reddit’in paylaşımımı bu kadar kucaklaması gerçekten muazzam. Bazı insanların beğeneceğini düşünüyordum ama hiç bu kadar yoğun destekleneceğimi ve ilgi göreceğimi tahmin etmemiştim. Aynı zamanda, diğer insanların da kendi tanışma hikayelerini paylaştığını görmek çok hoş. Hatta ilişkimize tam olarak başlamadan önce, eski klanımdan bir dostumun da Avusturalya’dan Amerika’ya yıllardır devam eden uzun mesafe ilişkisini sürdürmek için taşındığını öğrenmiştik. Ve bu bizim için, ilişkiyi nasıl devam ettirsek diye düşündüğümüzden, bayağı cesaretlendirici olmuştu. Başka insanların da bunu yaptığı ve başarabildiği gerçeği bize hatrı sayılır miktarda öz güven aşıladı ve bizi tetikleyip ”Tamam, bunu yapıyoruz.” dedirtti. Umarım bizim hikayemiz de başkalarına bu yolda ilham verir.

GL: Bu muhteşem röportaj için sana ne kadar teşekkür etsem az Tot. Umarım sen ve eşin sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirirsiniz.

Tot: Ne demek. Umarım yararlı olmuşumdur.

Umarım yaptığım bu röportaj siz sevgili Gamelisher okurlarına faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. İyi oyunlar 🙂

Yorum yapılan konu “Gerçek Aşkı Oyunda Buldular”

Avatar

Bir yorum yap.

Tıkla ve yayına katıl.
Takip etmek için tıklayın.