The Last of Us 2 ‘nin Post-apokaliptik dünyasında hayatta kalmak için Ellie’nin tüm özelliklerini kullanmanız gerekecek…

Duyurulduğu andan itibaren dünyanın her yerinden oyuncuların merakla beklediği, Sony’nin en çok PlayStation sattıran serilerinden biri olan The Last of Us’ın devam oyunu The Last of Us Part 2 sonunda oyuncularla buluştu. Serinin ilk oyunundan sonra şiddetin dozunu birkaç tık arttıran oyun, oyuncuları oldukça zorlayacak gibi gözüküyor.

Ellie’yi karşılaşacağı tehlikelerden korumak için ve “Aaa bu böyle yapılabiliyor muymuş ya” dememek için, spoiler vermeden bazı temel bilgilerin üzerinden geçeceğiz.

THE LAST OF US 2

The Last of Us Part 2 keşife dayalı bir oyun

Benim gibi ilk oyunu oynayanlar ve sayısız kez bitirenler bilir ki, The Last of Us keşfi oldukça ödüllendiren bir oyun. İlk oyuna nazaran bu oyunda keşfedilmeyi bekleyen daha fazla açık alan, daha fazla bina var. Keşif konusu her oyuncunun aynı fikirde olmadığı bir konu olsa da, bu oyunda hayati önem taşıyor. Girmediğiniz bir bina, arkasına bakmadığınız bir tezgah yüzünden çok önemli geliştirmeleri kaçırıp, oyuna farkında olmadan büyük bir dezavantajla devam etme riskine girebilirsiniz. Silah geliştirme yapılan masalar, içinde çok ihtiyacınız olan mermi, yükseltme parçaları olan kasalar çoğunlukla göz önünde değil ve emin olun bunları kaçırmak istemeyeceksiniz.

The Last of us Part 2 Stres atmak için birebir.

Oyun boyunca geçtiğiniz yerlerde “deprem olmuş” görüntüsü verecek kadar cam kıracaksınız. Peki bu nasıl yapılmalı? Yerlerde camları kırmanıza yarayacak tuğla ve şişeler bulabilirsiniz, ama bunları sessizce ilerlerken dikkat dağıtmak için saklamalısınız. Çünkü sahip olduğunuz balta, pala veya sopa gibi silahlar ile silaha zarar vermeden camları kırabilirsiniz. Ayrıca, gördüğünüz her cam kapılı buzdolabının içine bakıp, bir şey görürseniz camını indirmekten çekinmeyin, geride hiçbir şey bırakmayın.

THE LAST OF US 2

The Last of us Part 2 ‘de Geliiştirme Yapmak İçin Acele Etmeyin

Yağma yaptığınız sırada, karşınıza karakterinizin sahip olduğu beceri ağacını geliştirmenizi sağlayacak ilaç kutuları ve haplar çıkacak. Fakat oyunun başında yalnızca bir tane olan beceri ağacımızı, yine gizli saklı yerlerde bulduğumuz “eğitim kılavuzları” ile arttırabileceğiz. Bu yüzden, oyunun başlarında haplarınızı sadece kesinlikle ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz becerilere harcamalısınız. “Oyunun sonunda doğru her şeyi fullerim” diye düşünmeyin.

The Last of us Part 2 de Özellikle Konuşmalara ve Müziğe Dikkat Edin

Eğer binadaki her şeyi aldığından emin olmak için 5-6 tur atanlardansan, bu oyunun sana bir güzelliği var. Ellie veya yanında her kim varsa, bulunduğunuz yerdeki her şeyi toplarsanız, “burada işimiz bitti” gibi şeyler söylüyor. Bunu duyduğunuz anda oradan ayrılabilirsiniz. Aynı şey müzik için de geçerli. Eğer bir çatışma sırasında herkesi öldürdüğünüzü düşünüyorsanız, fakat arkada çalan müzik devam ediyorsa, öldürmeniz gereken en az bir düşman daha vardır.  Gizliliğe önem verenlerdenseniz, düşmanın sizi fark etmeye başladığı andan kesin gördüğü ana kadar çalan müziğe dikkat ederseniz, savaş alanında rahatça dolaşabilirsiniz.

Gamelisher

Yapay Zekada bir Miktar Sıkıntı Mevcut

Düşmanın sizi gördüğü yerden görünmeden uzaklaşırsanız, sizi takip etmesi çok zor olur. Ama köpekler kokunuzu koklayarak yerinizi bulabiliyor. Düşmanın köpeği yoksa sizi gördüğü yere gelip bir süre etrafa bakacaktır, bu yüzden son görüldüğünüz yerlere mayın bırakmanız çok keyifli görüntülere yol açabilir.

Koştuğunuz Halde Gizli Kalmaya Devam Edebilirsiniz

Gizliliğini bozmaman, ama önündeki enfekteye daha hızlı gitmen mi gerekiyor? Öldürmek istediğin kişi seni tamamen görmeden ona koşup gizliliğini kaybetmeden onu yakalayabilirsin.

The Last of us Part 2 ‘de Hikayeyi Derinlemesine Öğrenmek Adına Açılmadık Mektup Bırakmayın

Oyunun aksiyonuyla bazen orada burada bulduğumuz mektupları açıp okumaya üşenebiliyoruz. Ama bu mektuplar çok sık olmasa da size bulunduğunuz yerde bir kasa olduğunu söyleyebiliyor, üstüne bir de şifresini verebiliyor. İlk maddede söylediğim gibi kasalarda çok değerli eşyalar bulabilirsin. Fakat bazen mektuplar direkt olarak şifreyi vermektense, şifreyi nasıl bulabileceğinizi anlatıyor. Bunları bulmanın da çok zor olduğu söylenemez.

Bazı Ayar İpuçları

Oyunun ara yüzündeki çoğu şeyi açıp kapayabiliyorsunuz. Bunlardan biri de görülme barı. Ultra gerçekçi bir tecrübe isteyenler için bu ayarları karıştırmalarını öneririm. Tecrübeme göre en önemli ayar iseomuz değiştirmeyi hatırlama” oldu. Çatışma sırasında omuz değiştirdikten sonra sipere girerseniz, omuzu tekrar değiştirmeniz gerekiyor. Bu ayarla omuz değiştirmeyi sıfırlanmaktan kurtarıyoruz. Eğer konsolda “shooter” tipindeki oyunlarda nişan almada zorlanıyorsanız, kontrol ayarlarından “otomatik nişanı” açmak isteyebilirsiniz. Bu ayar açıkken nişan almadan kamera bir düşmana kilitleniyor, L2’ye basınca direkt o düşmana nişan alıyorsunuz. Eğer headshot atmak isterseniz de, düşmana kilitliyken sağ analoğu bir kez yukarı çekince kafaya nişan alıyorsunuz. Peki bunu önerir miyim? Kesinlikle hayır.  

İlginizi çekebilir: Crash Bandicoot 4’ün Çıkış Tarihi Kesinleşti ve Ekran Görüntüleri Sızdı

2 YORUMLAR

  1. İyi ki okumuşum, oyunun ortalarına yeni gelebildim söylediklerinin çoğuna dikkat etmemiştim 1-2 saattir uyguluyorum omuz değiştirmeyi kesinlikle yapın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz