Hideo Kojima‘nın kendi oyun stüdyosu olan Kojima Productions’da yapımına devam ettiği oyun Death Stranding merakla beklenirken, oyunu deneyen kişilerden gelen açıklamalar hem heyecan verici; hem de biraz düşündürücü bir hal almaya başladı. Oyunun trailerlarını izlediğimizde bir kafa karışıklığı yarattığı ve çok farklı bir yapım olarak görüldüğü su geçirmez bir gerçek. Ancak; oyunu deneyen her insanın, ortak bir şekilde aynı şeyleri dile getirmesi artık benim kafamda soru işaretleri oluşturmaya başladı. Kojima oyun ve sanat dünyasından pek çok ismi Tokyo’da ağırlayıp bu konuklarına oyunlarını deneme imkânı veriyor. Death Stranding’i deneyen hemen hemen herkes sanki sözleşmişçesine daha önce gördüğüm ve denediğim hiçbir şeye benzemiyor açıklaması yaparken, bazı insanlar ise evet oynadım ancak bir şey anladığımı sanmıyorum. Şeklinde ifadelerde bulundular. Bu açıklamalara son olarak İskoç elektro pop müzik grubu Chvrches’de dahil oldu.

Chvrches adlı grubun Tokyoda ki konseri sonrasında, Kojima gurubu kojima productions’a davet edip, grupta ki insanlara death stranding’i oynama şansı verdi.  Ve bilin bakalım oyunu deneyen müzisyenlerden Iain Cokk açıklamasında hangi sözlere yer veriyor? Evet, tahmin edebileceğiniz üzere Iain’de oyun için daha önce gördüğüm hiçbir şeye benzemiyor şeklinde açıklamalarda bulundu. Son zamanlarda oyunlar oldukça farklı reklam taktikleri kullanabiliyorlar. Bende artık bu demeçlerin birer reklam kampanyası olduğunu düşünmeye başladım. Zira oyun ya gerçekten, oyun sınırlananın çok ötesinde, çok farklı algılara hitap eden, son yüzyılın en mükemmel ve anlaşılması zor oyunu, ya da ortada bir pr çalışması dönmekte. Güdülen politika her ne olursa olsun, sürekli olarak oyun ile alakalı aynı şeyleri duymak ama yeni detaylar öğrenememek can sıkıcı. Öte yandan bu kadar çok açıklama gelip, oyun ile alakalı bir şeyler görememekte oyuna karşı olan heyecanımı artık yavaş yavaş kaybetmeme neden olmaya başladı.

Değinilmesi gereken bir diğer nokta ve aslında oyun içinde tehlikeli olabilecek bir diğer unsura da değinmek istiyorum. Ya gerçekten oyun daha önce gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyorsa ve anlaşılması güç ise? İşte tam bu noktada oyun beklide biz oyuncuların canını sıkacak şekilde anlaşılması güç olursa, oyundan ne kadar zevk alırız sorusunu akıllara getiriyor. Bir oyuncu olarak oynadığım oyundan zevk almak ve bana verdiği hikâyeyi anlayıp sindirmek isterim. Bir kitap gibi üzerine uzun uzun düşünülmesi gerekecek olan senaryoların ve bilim kurgunun, scifi’ın ötesinde bir hikâyeyi, oyun olarak oynarken ne kadar sindirebilirim emin değilim. Ancak tabi ki bunlar benim oyun ile alakalı endişelerim. Bu endişeler, herkes için aynı şekilde geçerli olamayabilir. Bir diğer ve korktuğum son durum ise oyun ile alakalı ortada trailerlar dışında neredeyse hiçbir şey olmaması.

Bu, aslında kanımca en güçlü olan teorim. Kojima yola çıktığında aklında çok büyük bir fikir vardı ve bunu hayata geçirmek istiyordu. Oyun ile alakalı geliştirme süreçleri başladı, trailerlar yayınlandı, derken kojima bir noktada tıkandı. Yapmak istediği oyun ile karşılaştığı oyun arasında ciddi fark var. Yâda, aklındakileri hiç hayata geçiremedi. Ancak basında kojima’nın itibarının azalmaması adına, şuan durumu geçiştirmek için bu şekilde ünlü isimler üzerinden demeçler ile oyunun gayet iyi gittiğinin mesajını verip, ne kadar harika bir oyun olduğu imajını yaratarak, kendi karizmasının azalmaması için elinden geleni yapmaya çalışıyor diye düşünmeye başladım. Oyun endüstrisi olarak çok büyük oyun yapımcıları gördük. Bunların arasından kimileri yerini korurken, maalesef kimileri de zamanla yok olmaya yüz tuttu. Dilerim benim tüm bu düşüncelerim ve teorilerim birer hayal ürünü ve kuruntu olarak kalır. Ve dilerim ki oyun yakın zamanda çıkar ve oynamaktan müthiş derecede zevk alırız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz