Bugün PlayersUnknown’s Battlegrounds yani PUBG hakkında konuşalım biraz.

Takvimler 2009’u gösterdiğinde Scott Wiper’in yazıp yönettiği film The Condemned beyaz perdeye çıktı. Filmi ilk izlediğimde acaba böyle bir oyun var mı diye internette bakınmıştım. O zamanlarda ilham almama rağmen, bu oyunu yapacak ne bilgim, ne de ekonomik durumum vardı.

23 Mart 2017’de Steam’de erken erişim olarak bir oyun çıktı. Evet o oyun PUBG’di. DayZ’den tanıdığımız Brendan Greene, 2000 yılında çıkan aynı adlı romandan uyarlama olan Battle Royale filminden ilham alarak, piyasaya yeni oyunları olan PUBG’yi sürdüler.

Bu fikrin sadece benim aklıma gelmediğini de buradan anlıyoruz. Demek ki piyasada böyle açlık varmış.

PUBG, Steam platformunda yerini almasından 3 ay sonra, 4 milyon kopya satmayı başardı. Ben de oyunu ilk alanlardanım. O zamanlarda oyunda inanılmaz derecede performans sorunları vardı ve bu yüzden oyunu iade etmek ile bir şans vermek arasında fazlasıyla gidip geldim. Sonuç bir şans daha verdim.

O sıralarda PUBG’nin Steam pazarında kıyafet sandıkları biz oyuncular açısından iyi fiyatlara alınıp satılıyordu. Ta ki Steam pazarındaki inanılmaz spekülasyonlar kıyafet fiyatlarını çok aşağı çekene kadar… Neden böyle şeyler yaptınız ki? En azından 500 liradan fazla kazanmıştım, bu da böyle bir anım olmuştu.

Neden PUBG bu kadar ünlü oldu diye düşündüğümde aklıma gelenleri anlatmak isterim.  Artık CSGO gibi ekip ruhu taşıyan oyunlar beni sıkmaya başlamıştı. CSGO’dan da neredeyse hiç para kazanmamıştım, bu da canımı sıkıyordu. PUBG’de başkalarına hesap vermeden birilerini vurmak, puan toplayıp eşya satmak o kadar hoşuma gitmişti ki, aklıma geldikçe tekrar oynayasım geliyor. O zamana kadar, artık böyle tarzda bir oyun çıkmaz diye de kendi kendime düşünüyordum ki, PUBG buna ilaç olmuştu. Beni bu kadar bağlayan diğer bir etken de CSGO’daki gibi insan sesi duymamaktı. Kafam rahat bir şekilde sağa sola korna çalarak araba sürüyordum. Benim gibi düşünen 3 milyon oyuncu da, o sırada oyunun sunucularına çılgınca yükleniyordu. Demek ki yine sadece düşünen ben olmamışım.

PUBG’den çıkaracağımız çok dersin olduğunu gördük. Yeni bir türün çıkışını sağladılar ve kendisinden sonra gelen Fortnite ve APEX Legends’e yol gösterdiler. Yeni bir yol göstermek, kendisinden sonra gelen her oyunu da, en az kendisi kadar milyonlara sevdirdi. PUBG belki birçok kişi tarafından güzel bulunmayabilir ama bizlere yepyeni bir eğlence sundu.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz