Ghost of Tsushima Adası Sizi Çağırıyor

Sizlere beni fragmanı ile etkileyen bir oyundan bahsetmek istiyorum. “Ghost of Tsushima”2018 yılında şans eseri büyük bir ölçüde izledim ve bu oyunun gerçekten yeni nesil bir platform olduğuna inandım. Oyun bu dünyadan değil gibiydi. Belki de bundan 10 sene sonra bu grafiklere güleceğiz, gerçekçi değil diyeceğiz ya da hikaye sıfır diyeceğiz. Çünkü nesil değişiyor ve yeni nesli mutlu etmek açık konuşmak gerekirse çok zor bir durum….

Benim diğer oyuncularla ilgili ve benimle ilgili olan bir düşüncem var. Bir oyun kış ayında çıkarsa kış atmosferi olan oyun sizi oyuna daha adapte ediyor. Örneğin; Skyrim oynayan bir kişi oyunu kışın oynarsa yazın oynadığından onu daha çok mutlu edeceğine inanıyorum. Yazlık bir oyun açıyor ve bu yazlık oyunu kışın oynarsa, fazla mutlu edeceğini zannetmiyorum. Bu benim şahsi düşüncemdir. Buna katılırsınız ya da katılamazsınız tabii ki. Sizin tercihiniz. Ancak şunu belirtmeliyim ki Ghost of Tsushima’nın en güzel yanı ve en sevdiğim özelliği yağmurlu bir atmosfere sahip olan fragmanı. Hatırladınız mı?

Oyun başlarken sizi Trailer’da da çok yoğun bir yağmur kokusu, çok yoğun bir rüzgar ve aynı zamanda uğultulu, kalbinize işleyen bir müzik aleti karşılıyor. Kavak ağaçlarına benzetebileceğim harika ağaçların arasında rüzgar ve rüzgarla birlikte savrulan yağmur, başımızda gökyüzü ve bu ağaçların arasından bir kahraman yolunda ilerliyor. Yağmur yağıyor. Bu arada yağmuru hiç düşünmüyor ve yağmuru düşünmediği gibi yerden aldığı Japonlara özgü bir ağacın dalı ile ilerliyor.

Oyunun temel başlangıcı 1274 yılında Japonya’nın Tsushima Adasını ele geçiren Moğolları, bir hayalet suikastçı olarak namını yayan bir savaşçı olarak halletmek bu kolay olacak mı? Tabii ki olmayacak. Öncelikle öğreneceğimiz çok şey var ve bu öğreneceğimiz şeyleri bize zaman ve mekan arasındaki yönlendirmelerin ne şekilde sunulacağını bilmediğimiz bir atmosfer var. Fark ediyorsanız oyundan çok birazcık atmosferi çok anlatmaya çalışıyorum ama anlatmak istediğim atmosfer sizin yüreğinize değecek atmosfer mi bilmiyorum.

Trend Bir Oyun Yeni Nesile Geliyor…

“Ghost of Tsushima” oyunundan önce kesinlikle ve kesinlikle müzikleri ile olay yaratacak. Müzikleri insanın yüreğine işlediği gibi oynanış özelliği de bir maya gibi tutarsa gerçekten de son yılların en iyi oyunu “God of War” etkisi gibi dilden dile dolaşacaktır. Birazcık geç kalmış olsam da Ghost of Tsushima oyunu yağmurlu karanlık bir atmosferde oynadığınız süre içerisinde size buradan yazıyorum ve daha sonra buraya okuduğunuz zaman katılacaksınız mükemmel bir ortam sağlayacak.

Oyunun videosunda şunu gördüm yağmur sesi, balçıktan topraklar, mis gibi koktuğunu düşündüğüm çimenler ve köyü talan etmiş insanların bıraktığı enkazlar…

Oyunun trailer bölümünde tepeye çıkan kahramanımız pirinç ve buğday tarlalarına uzaktan büyük bir huzur ile bakmaktadır. Tepe’de karanlık bulutların kapladığı gökyüzünden süzülen ince parlak güneşi hissettiğinizde oyunda çok şeyin farklı olduğunu göreceksiniz. Yağmurlu tarlalar arasında koşarken sanki siz koşuyormuşcasına ruhunuzun derinliklerinde bulunan eksik parçaları özgürlüğünü ile buluşturacaksınız sanki köye ilk siz gidiyorsunuz,sanki bir şey olayı araştırıyorsunuz, sanki daha önce bu köye gelmiş gibisiniz sanki bu işin sırrını siz çözecek misiniz gibi…

Tarlalardan keskin virajlı ve çok karanlık olan kalın gövdeli ormanlara doğru yürüdünüz ve ormanda gördüğünüz bu kalın ağaçların arasından koşarak güneşin daha çok var olduğu bir alanı var, Gördüğünüz manzara Moğollar köylüleri katlediyorlar.

İntikam Vakti

Bir oyunda gereken tek şey intikam değil midir? Zaten oyun da kendini bilmez bir karakter küçümsediği karakterimize yaklaşırken ışık hızında bir katana yiyor. Katanayı bu kadar ustalıkla ve mükemmellikle kullanan bir şahıs hayatımda görmedim. Eğer oyunun karanlık noktalarından aydınlık noktalarına geçersek ve kalabalıkları aşarsak “Lord of the Rings” oyunu gibi mükemmel kombolar, mükemmel hareketler ve onuru için yaşayan asilzadeler göreceğiz.

Ghost of Tsushima ‘da Karanlık Yok, Aydınlık Dostumuz

Oyunda gizlilik önemli etken. Gizlilik içerisinde ilerleyen kahramanımız yer yer Prince of Persia’daki Prens Destan gibi hızlıca hareket ederek duvarlara ve mistik Japon evlerine tırmanıyor. Şu an için trailer olduğu için belki de bu kadar güzellik ve bu kadar ışık oyunu, oyun çıktığı zaman bizi üzecek. Çünkü yeni çıkan oyunlarda hep satış amacı ile ışık hileleri kullanılarak oyuncuyu kandırıyorlar.

Eski kovboy filmlerindeki gibi bize sık sık olmasa da düello sistemini kullanacağımızı gösteriyor. Oyunda kim iyi, kim kötü karar veremiyorsunuz. Çünkü oyun sürprizlerle dolu ve yaş aralığı da sanırım bu şiddete yönelik olarak kısıtlı olacaktır. Oyuncuların kombo vuruşları ve kılıç sallamaları katananın keskinliğine rağmen, dostların birbirine fazla saldırmaması gözümden kaçmayan detaylar olarak not düşmeliyim.

Görsellik ve Hız

Kendimi oyun oynarken düşündüğümde parmaklarımın çok hızlı olacağını düşünüyorum. Bu kadar güzel bir oyun hızlı kombo, hızlı suikast hareketleri, tedirgin edici gizlenme politikasıyla bizim gönlümüzü mest edecek. Ghost of Tsushima, PlayStation için 17 temmuz 2020 tarihinde piyasada olacak. Belki PlayStation 4‘ün son zamanlarına yetişebilir. Belki de yeni nesil bir konsolda kendisini görebiliriz.

Konuyu son olarak bağlamak gerekirse bu oyunu oynamak istiyorsanız lütfen kasımın ortasında oynayın. Kışın son günleri oynayın ama ne olur bu oyunu yağmursuz bir ortamda oynamayın. Oyunu hissedin, oyunun içinde gibi mutlu olun. Balkona çıkın, yağmur’da üşüyün ve oyun başına geri gelin. En iyi simülasyonu yaşayacaksınız.

İyi Oyunlar…

Oyunun görsel hikayesini daha iyi kavramak için siteye göz gezdirin.

İlginizi çekebilir: Twitch ‘den Banlanan Dr. Disrespect İlk Kez Konuştu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz