Kumların Efendisi ‘‘ Nasus ’’

Ülkemizde League of Legends ‘ı oynayan kitle fazladır. Bu karakterler arasında öyle biri var ki onu kimse durduramıyor ya da öldüremiyor. Oyundaki en iyi karakterlerden biri olan Nasus ‘u inceleyeceğiz.

NASUS ‘UN HİKAYESİ

Antik shurima da bilge ve keskin zekaya sahip köpek görünümlü bir karakterdir. Bilgiye olan açlığı yüzünden savaşlar üzerine mükemmel derecede taktikler geliştiren Nasus, ilerleyen zamanlarda Shurima İmparatorluğu ’nun çökmesinin ardından kendisine çok kızmış ve bir gün imparatorluğu tekrardan güneşli günlerine döndüreceğine dair yeminler etmiştir.

NASUS

BİLGELİK VE SAVAŞ

Nasus ‘un küçük yaşlardaki bilgeliği ona Güneş kütüphanesinde çoğu kitabı bitirmeyi ve ezberlemesine yol açmıştı. Aynı zamanda Renekton adlı bir küçük kardeşi vardı. Abi ile küçük kardeş çok farklı özelliklere sahipti. Küçük kardeş, çoğu yerde sürekli olaylar çıkaran bir kardeş olmasına rağmen abisi çok farklı biriydi ve abisi genellikle onun arkasını topluyordu. İki kardeş, Shurimayı güçlü bir yer haline getirmek, topraklarını genişletmek amacıyla hareket ediyorlardı. Renekton ‘un savaşçı özelliğinden dolayı savaşlarda çoğunlukla ön saflarda oluyordu. İki kardeş aynı zamanda işgal edilen yerlerin kitap ve diğer türlerini Shurima’ya getirip halklarının aydınlanmasını sağlıyorlardı.

RENEKTON

HASTALIK

Verilen onlarca savaş ve mücadeleden sonra Nasus kötü bir hastalığa yakalanmıştı. Bu hastalık ona Amumu adlı lanetli birisi tarafından geldiği söyleniyor. Shurima halkı tarafından onu kurtarmak amacıyla, Güneş tanrısından yardımlar istenmişti. Ayrıca kardeşinin hasta olduğunu duyan Renekton, bu haberi duyduktan sonra hemen onun yanına gelir. Renekton kardeşine bağlıdır ve bu haberi duyduktan sonra üzüntüden harap olmuştu. Rahipler Güneş Tanrısı ‘nın yapacağı törenle hasta olan Nasus ‘u kutsayacağını söyler.

Nasus o kadar kötü hale gelmişti ki yürüyecek hali yoktu. Bu yüzden törene kardeşi ile gelmişti. Kardeşi için her şeyi göze alan Renekton, abisiyle Güneş tanrısının verdiği ışıkla beraber kutsandı ve var olan insan şekilleri farklı bir şeye evrildi.

Abisi köpek başlı birine dönüştü. Aynı zamanda gözleri ise var olan bilgeliğin dolayı ışıkla dolmuştu. Diğer yandan, kardeşiyse öfkeli bir timsaha evrildi.

SHURİMA ’NIN ÇÖKÜŞÜ

İki kardeş kutsanıldıktan sonra farklı görünümler elde etmiştir. Ama ters giden bir şey vardı. Renektonda olan vahşilikti. Zaten askeri özelliklerinden dolayı yeterince saldırgan bir savaşçıydı. Kutsal Işık onda kötü bir etki bıraktı. Hemen sonrasında Nashramae kuşatması olmuştu. Savaş kazanılmış olmasına karşın, Renekton orada bulunan her şeyi yok etmiş ve delirmişti. Bilge Nasus , öncesinde böyle bir durumun olacağını sezmişti. Kontrolü kaybeden kardeşi ile bir çarpışmaya girmişti. Dövüşün sonunda abisi galip geldi ve küçük kardeşi utancından kahrolup abisinin huzurundan çekilmeye karar verdi.

Başka bir olayda ise Shurima ‘da Kum imparatoru Azir ‘in töreni vardı . Maalesef yerinde gitmeyen bazı olaylar oldu. Xerath imparatoru devirmek için iki kardeşe komplo kurmuştu. Komploda başarılı olmuş olup, Azir ile beraber tüm halkı yok etti. Aceleyle olayı duyan kardeşler bu olay karşısında şaşırmıştılar ve ne yapacaklarını bilemediler. Akıllarına gelen ilk düşünce Xerath ‘ı hapsetmekti.

Öldürmeyi başaramadılar. En nihayetinde onu büyülü bir mezara hapsetmek istiyorlardı ve onu durdurmanın tek yolu buydu. Abisinin uyarılarına rağmen Renekton, Nashramae savaşındaki yaptığı hatanın bedelini ödemek için Xerath ‘ı zapt etmek üzere onunla beraber mezara girdi. Nasus üzüntüyle hain Xerath ve kardeşini sonsuz bir karanlığa kapatmış oldu.

Artık Shurima çökmüş ve Nasus kardeşini yok ettiği için büyük üzüntüye girmiştir. Yitip giden günleri arıyor, imparatorluğun altın günlerini tekrardan getireceğini inanıyordu. Kimse ona yardım etmiyor , sıcak çöllerde tek başına bunları düşünerekten hareket ediyordu. Ta ki imparatorun mezarını bulana dek.

OYNANIŞ

Karakteri herkes çok hafife alır. Çünkü oyun başında çok güçsüz ve hiçbir şey yapamaz. Dakika 15 ya da 20 olduktan sonra işin rengi değişir.

  • Ruhyiyen (pasif)” : Nasus, rakibinin ruh enerjisini sömürerek ilave can çalma kazanır.
  • Sömürü Darbesi” : Nasus q yeteneği sayesinde rakiplere hasar verir. Minyon ya da rakibin Sömürü Darbesi ile kesildiğinde pasifi sayesinde ek can ve stack kazanılır.
  • ”Çürü” : Nasus rakibini yaşlandırarak onun hem saldırı hızını hem de hareket hızını zamanla düşürür.
  • Ruh Ateşi” : Nasus belirlediği noktaya halka biçiminde Ruh Ateşi gönderir. Zırh düşmesi ve hasar görmesi sağlanılır.
  • ”Kumların Hiddeti (Ulti)” : Nasus 15 saniyeliğine kum fırtınasından güç alarak, fazladan can ve saldırı menzili kazanır, yakınındaki rakiplere hasar verir, Sömürü Darbesi ‘nin bekleme süresi %50 azalma kazanır ve hem ilave zırh hem de büyü direnci elde eder.
  • Stack” : Q yeteneği için biriktirilen sayıdır. Yani q yeteneğinin gelişmesiyle beraber minyonlara ve rakiplere daha çok hasar verilir.

Stack bakımından küçük minyonlar 3, büyük minyonlar 12 Stack sağlar.

Ormandaki her canavar için ise kazanılan Stack sayısı 12dir.

Oyuncular Nasus ‘u seçtiği takdirde oyunun seyrinin kötü olacağını düşünürler . Haklı olabilirler . Bu nedenle karakter sadece Stack kasarak durdurulamaz hale gelebilir. İdeal olan Stack sayısı ise ilk 10 dakika için 200-250 , 10-20 dakikalar arası ise en az 400 olması gerekir. Bu durumlar oyunun gidişatına göre değişebilmektedir. Orman bölgesinde oynarsak rahatlıkla Stack kasarız. Üst bölgede oynadığımız zaman ise biraz problem olabiliyor. Üst bölgedeki amaç büyük minyonu kaçırmamaktır.

Karşı taraf, Nasus alındığını görünce stun olarak karakteri durdurabilen veya yavaşlatan karakterler alacaklardır. Örnek olarak , Lux ( Işık Bağı ) , Morgana (Karanlık Esaret ) diyebiliriz.

İlginizi çekebilir : Devil may cry 4

Oyunsever, Gamelisher bünyesinde yazar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz