League of Legends Neden Hala Oynanıyor?

League of Legends Neden Hala Oynanıyor?

Öncelikle nedir bu LoL?

League of Legends, (kısaca LoL) Riot Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan MOBA türünde bir oyundur. İlk çıkış tarihi 27 Ekim 2009 olan LoL ilk olarak League of Legends: Clash of Fates ismi ile piyasaya çıkmış, fakat çok uzun bir isme sahip olduğu düşünülüp League of Legends olarak değiştirilmiştir. Oyunun geliştiricileri Steve “Guinsoo” Feak ve Colt ‘Ezreal’ Hallam’dır.

Şuan Riot Games’in piyasadaki yeri nedir?

Şuanda Riot Games 1.6 milyar dolar gibi dudak uçuklatan bir piyasa değerine sahiptir. Bu değeri size şöyle açıklayayım, Ubisoft‘un piyasa değeri 2.9 milyar, EA Games‘in piyasa değeri 4.5 milyar dolar. Bu şirketlerin onlarca oyunu olmasına rağmen Riot Games bu durumu sadece tek bir oyun ile başarabildi (Valorant ve LoR’da var tabii). Bu başarının en büyük sebeplerinden biri ise oyunu her türden kesimin oynayabiliyor olması. Batı sunucusuna gittiğinizde neredeyse her ülkeden oyuncu ile aynı oyuna düşmeniz çok olası.

Hangi etmenler bu oyunu bu kadar canlı tutuyor?

League of Legends yaklaşık 11 yıldır hayatımızda ve oyun bu 11 yılda o kadar hızlı artan bir oyuncu kitlesine sahip ki size şöyle söyleyeyim, 2020 Dünya Şampiyonası Damwon Gaming ve Sunning arasında oynandı ve bu maçı canlı olarak 3.8 milyon kişi izledi. Bu gerçekten çok olağan üstü bir olay. Peki bu oyunu canlı tutan şeyler ne diye soracak olursak; Oyun her 2 haftada bir güncelleme alıyor, bu güncellemeler dengeleme değişiklikleri olabilir, eşya değişiklikleri olabilir, yeni kostüm gelmiş olabilir. Bu şekilde bir sürü şey sayılabilir. Oyun sürekli kendini yeniliyor ve her güncellemede neredeyse oyundaki bütün stratejiler değişiyor.

Özellikle sezon arası dönemde gelen eşya değişiklikleri oyunu o kadar değiştirdi ki, neredeyse 1 yama önce oynanmayan şampiyorlar şuanda oyunları kasıp kavuruyor. Bu durumda oyunu tek düze bir halden çıkarıp her maçın farklı bir strateji, farklı bir oynanış ile biz oyunculara farklı deneyimler sağlıyor.

Yok mu bu oyunun bir rakibi?

MOBA tarzı oyunların tutması, tutsa bile oyunu canlı tutmak zordur. LoL’ün rakibi diyebileceğimiz bir kaç tane oyun vardır; DotA 2, Smite, Battlerite gibi. LoL’ü bu oyunlardan ayıran özellikler ise oyundaki karakter çoğunluğu, karakterlerin kolay ve anlaşılabilir olması, oyundaki eşya sisteminin çok anlaşılabilir olması (10.23 yaması ile eşyalar değişti.), espor organizasyonlarının heyecanlı geçmesi gibi gibi sıralanabilir.

Her ay milyonlarca kişi oynuyor.

2019 verilerine göre ülkemizde toplamda 400 milyon saatlik League of Legends maçı atılmış. Bu da yaklaşık 17 milyon gün ediyor. Toplamda ülkemizde 15 milyon hesap açılmış. Bu sene ise 2 milyondan fazla hesap açılmış. Dünya genelinde ise aylık olarak 100 milyon kişi League of Legends oynuyor. Oynayanların %95’i erkek %5’i ise kadındır. Yani çoğunlukla erkeklerin oynadığı bir oyun diyebiliriz.

Esporda milyon dolarlar dönüyor.

Ülkemiz espor kavramına yeni yeni alıştı diyebiliriz. Fakat Amerika’da, Avrupa’da ve Asya tarafları espor ile yıllardır haşır neşirdi. Ülkemizde esporda maaş ve bonservis bakımından büyük meblağlar dönüyor olmasa bile, özellikle Amerika olmaz üzere diğer ülkelerde yüksek meblağlar dönüyor. Örnek vermek gerekirse yakın zamanda Team Liquid, efsane orta koridor oyuncusu Jensen ile 3 yıllık kontral imzaladı. Bu kontrat için Team Liquid yaklaşık 4.2 milyon dolar ödedi. Bu yeni bir rekor olarak tarihe geçti. Bundan önceki rekor ise yine Team Liquid‘de idi. Üst koridor için Impact‘i transfer eden Team Liquid, 3 senelik anlaşma için yaklaşık 3.4 milyon bonservis ödemişti. Bu tarz fiyatlar artık normalleşti diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Neighbours Back From Hell Genel Bakış

Çağatay Şahin

Biraz troll, biraz deli dolu, biraz da oyun aşığı...

Bir yorum yap.

Tıkla ve yayına katıl.
Takip etmek için tıklayın.