MK11 ön siparişe çıktıktan kısa bir süre sonra aldım. Tabi ki de beklentilerim inanılmaz yüksek çünkü önceki 9 ve X‘te fazlasıyla MK mekaniği ve mantığında uzak oyunlar sunan firmanın bu sene çok büyük işler yapacağını düşünüyordum. Yayınlanan oyun fragmanlarından pek de bir şey anlaşılmıyordu. Oyun iyi olacak mı diye düşünürken 18 Nisan‘da yayınlanan bu video bile tüm beklentimi oyun çıkmadan karşıladı.

Evet tüyleri diken diken eden Launch Trailer…

Kronika adlı zamana hükmeden ablamız tüm Mortal Kombatları birbirine sokuyor ve farklı zamanlara ait bir sürü dövüşçü karşı karşıya geliyor. İşin aslı piyasada bu aralar dönen geçmişe gitme ya da geçmişten birilerini getirme senaryosunu en iyi yapan oyun MK11 oldu.

Önceki Mortal Kombatlara bakarsak ortada vuruş hissinin yüksek olduğu bir oyun var. Tabi eğer çocukluğunuz benim gibi Arcade makinelerinde King of Fighters 98 ya da Tekken oynayarak geçtiyse eminim siz de bir dövüş oyunu nasıl olmalıdır biliyorsunuzdur. Double Dragon’u bilen Gerçek Gamer‘ların gözü yaşlıdır şu an…

Bu kadar meslek anıları verdikten sonra neden bu örnekleri verdim onu konuşalım. Eski mekanikli dövüş oyunlarında karşılaştığımız Boss dövüşçüler bizi 5 vuruşta halt edebiliyordu tabi bu da jeton masrafları demekti. Bu deli gibi güçlü Boss’lar zamanla kendini son Street Fighter oyunlarında belirgin şekilde azalttı. Bir önceki Mortal Kombatlarda olan XRay mevzusu ise ölmüş dövüş mekaniklerini tekrar canlandırmaya çalışıyordu. Yapmayın sevgili MK yapımcıları güzel olmuyor sürekli XRay saldırıları… Zamanımızı yiyor o animasyonlar. Peki MK11 bunu nasıl yaptı? Güzel yaptı! 2 round üstüste yenersen kazanacağın dövüşte sadece canın kritik seviyeye düştüğünde kullanabileceğin Fatal Blow özelliği dövüş boyunca bir kez yapılabiliyor. Bu da sürekli aynı animasyonları izlemekten kurtarıyor.

Peki Mortal Kombat Armageddon kadar karakter olacak diye bekliyordum az mı geldi karakter sayısı? Evet az geldi keşke daha çok abimiz ablamız olsaydı dedim. Bir yanda da oyunun kombo çeşitliliği ve çevre etkileşimi size o an kullandığınız karakterin daha öğrenilecek çok özelliği olduğunu gösteriyor. Evet karakterler eskisi gibi 3 tuş kombinasyonu yapan kombolardan daha fazlasına sahip. Eski dövüş hantallığından kurtulmuş ve garip bir şekilde UFC 3‘ü andıran dövüş sistemi gelmiş. Ne alaka? Açıklayayım diyelim ki sağlam bir dayak yediniz, elinizdeki Scorpion ile bir anda tüm hantallığından kurtulup 2 kombo ile rakibinizi harcatır. Get Over Here! deyip R1‘e basarsanız arkasından kombo şansınız oluyor hiç durmadan 5’li bir kombo sonra bir teleport bir 5’li kombo daha üzerine Fatal Blow rabinizi size harcatır. Anlayacağınız karakterler hantal, ne kadar iyi çevreyle etkileşirseniz ve hareketlerinizi de peşi sıra gelecek şekilde yaparsanız adeta Tekken 5 tadında hızlı bir dövüş mekaniği çıkıyor eğer ki rakibiniz size Kounter atıp sizin yarım bıraktığınız komboları sizin üzerinizde tamamlamazsa…

Evet oyun hakkında daha yazacak çok şey var son olarak ekleyeceğim bir bilgi daha var. 60 dolar etiketi ile çıkan oyun Türkiye’de Steam üzerinden 17,5 dolara satılıyor. 140 lira civarında tam paketini almak mümkün. O zaman bir an önce oyunu alın diyorum. Alınca da Steam‘den beni ekleyin!

Steam Hesabım ==> https://steamcommunity.com/id/tarkan_0110

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz