İyi bir bilgisayar olmadan da AAA oyunların oynanabileceğinin ispatı Nvdia GeForce Now

Geforce Now, Epic games, Steam, Oyun, oyuncu, internet kafe

GeForce Now Oyuncuların Umidinin Tekrar Yeşermesini Sağlıyor

Yeni bir oyun çıkmıştır. Harika grafikleri vardır. Oynamak istersiniz. Alırsınız. Yüklersiniz. Çalıştırırsınız. Ama bir de bakmışsınız ki, şu ana kadar sizi gayet iyi bir şekilde idare etmiş olan PC’niz, bu oyunda takılmaya başlıyor. Neyse der işinize bakarsınız. Üstünden aylar, yıllar geçer. Her oyunda oyun teknolojisinin bilgisayarınızı biraz daha geride bıraktığını, umursamadığını görürsünüz. Grafikleri düşürürsünüz. Bir umut FPS artar belki… Artmaz. Performans iyileştirmek için farklı yollara başvurursunuz. Hiçbiri fayda etmez. Korkulan olmuştur. Ya yeni bilgisayar gerekiyordur, ya da yeni bilgisayar parçaları.

Bir oyuncu olarak bilgisayarda oyun oynamayı ne kadar sevsem de, yukarıdaki Orta Sınıf Oyuncusunun Kabusu –ya da kısaca OSOK olarak adlandırdığım–döngüye girmekten hiç hoşlanmıyorum. Bilgisayar ve parça fiyatları bu kadar yüksekken de kimsenin hoşlanacağını sanmıyorum. Eskiden “üstüne biraz daha koyup araba alırız” dediğimiz fiyatlara ortalama donanımlı laptoplar görmeye başladık.

Geforce Now, Epic games, Steam, Oyun, oyuncu, internet kafe
-Abi neyin var? –OSOK’a düştüm kardeşim dokunma.

Eskiden bu sorunlara çözümümüz internet kafelerdi. Saatlerimizi orada geçirirdik. Oynayacağımız oyunu bilgisayar kaldıracak mı diye düşünmemize gerek kalmazdı çünkü.

Ben de OSOK döngüsüne girdiğim son birkaç ayda yeni bir bilgisayar toplamak yerine –ağırlıklı olarak konsol oyuncusu olduğum için—bilgisayar oyunlarından ümidi kesmiştim ama bir arkadaşımın bahsetmesiyle Nvidia Geforce Now uygulamasını inceledim. Yaklaşık 3 aydır kullanıyorum ve artık net bir şekilde artı ve eksileriyle yorumlayabilirim.

 NOW Nedir ve Nasıl Çalışır?

Geforce Now, Epic games, Steam, Oyun, oyuncu, internet kafe

Şubat 2020’de çıkan Geforce Now (GFN) bir buluttan oyun oynama servisi. Çok basitçe anlatmak gerekirse, bu sistemi kullanıyorsanız, oyunu oynarken oyun aslında başka bir bilgisayarda (bulutta) çalıştırılıyor ve görüntüyle ses size yayınlanıyor. Youtube videosunu oynadığınızı düşünün. Önce oyun sanal bir bilgisayarda çalışıyor, ekranınıza yansıtılıyor, oynuyorsunuz, Klavye/Mouse/kol ile yaptığınız hareketler yani input geri yollanıyor, işleniyor ve tekrar size yansıtılıyor. Yani hızlı, stabil ve kotasız bir internet bağlantısı şart. Sistemi kullanmak için buradan programı indirdikten sonra kurup, ücretsiz bir hesap açıp, Steam, Ubisoft, Epic Games Store’da sahip olduğunuz herhangi bir oyunu seçip —hem de oyunu indirmeden— oynamaya başlayabiliyorsunuz.

Opsiyonel Üyelik Sistemi

GeForce Now herkes için bedava. Fakat bu özellik Nvidia serverlarında büyük yoğunluklara neden olabiliyor. Bu nedenle sistemde bir kota var. Yani eğer oyuncu kotası dolmuşsa sıra bekliyorsunuz. Evet, internet kafe dolmuş gibi birinin kalkmasını bekliyorsunuz. Sıra size geldiğindeyse en fazla 1 saat oynayabiliyorsunuz. Yok ben ne sıra beklerim ne de 1 saati yettiririm diyorsanız üye olmanız gerekiyor.

Abi Yarım Saat Uzatır Mısın?

Geforce Now, Epic games, Steam, Oyun, oyuncu, internet kafe

Aylık 5 Euro (yazdığım tarihte 47 TL civarına geliyor) ücretle ya da 6 aylık 27 Euro’ya (235 TL) GFN Founder Member olabiliyorsunuz, peki bunun avantajları neler? Öncelikle en önemli özellik olarak üyelik size Priority Access tanımlıyor. Yani kapıdan içeri girdiğiniz an bilgisayarınız hazır bekliyor, sıra yok. Oyun saatiniz de 1 saat ile sınırlı değil, sınırsız. İstediğiniz zaman iptal edip yeniden başlayabiliyorsunuz da. Ayrıca bütün üyelik türleri için açık olan 1080p/60p’nin yanında ücretli üyelikle RTX Ray-tracing hızlandırma da aktif oluyor. 6 aylık seçeneği seçerseniz de şu an Nvidia size bir sezonluk HyperScape BattlePass’i ve oyun içi hediye paketi veriyor.

Hangi Oyunlar Var?

Yaklaşık 90 civarında Fortnite gibi ücretsiz oyunun yanında Steam ve Epic Games Store gibi mağazalardaki yüzlerce oyunu barındırıyor. Oyuna sahip olmak şartıyla, oynamak isteyip oynayamadığınız bir oyun varsa GFN’i indirip oyunu aratmanız yeterli. Oyunu arattıktan sonra oyuna sahip olduğunuz platform hangisiyse onu seçtikten sonra o platforma giriş yapıyorsunuz ve oyun indirme gerekmeksizin başlıyor.

Peki Gereksinimleri Neler?

Bilgisayarınız 10 yaşından fazla değilse GFN programını çalıştırabilir. Bu sistemin ihtiyaç duyduğu yegane şey en az 20 mbit olan sabit bir internet hızı. WI-FI bağlantısı yerine Ethernet tercih edin. Sabit bir 20 mbit ile 720p 60 fps oyun oynayabiliyorsunuz ki eğer internet hızınız bunun altındaysa internet sağlayıcınızı değiştirmenizi öneririm. 50 mbit’in üstüne çıktığınızda oyun 1080p ve 60 fps’te çalışıyor. Sistemde henüz 4K görüntü yok, ama eminim ilerleyen aylarda bu konuda gelişmeler olacaktır.

En Önemli Soruya Gelelim: FPS Oynanır mı?

Bu cevaplanması biraz zor bir soru. Halihazırda bilgisayarınızın çalıştırdığı, ama 30 fps’in altında oynamak zorunda olduğunuz bir fps oyunu varsa ama internetiniz 50 mbit+ ise eminim GFN ile oynarsanız daha sağlıklı bir oyun deneyimi yaşarsınız. Ben fps oyunlarını konsolda oynamama rağmen bu soruyu merak ettim ve Fortnite ile Apex’i GFN üzerinden oynadım. İnternet hızım 75 mbit ve modeme Ethernet ile bağlıydım. İki oyunda da ultra yüksek grafiklerde oynama güzelliğinin yanı sıra neredeyse hiç takılma yaşamadım. AMA… FPS oyunları saliselik tepkilerin en önemli olduğu oyunlardır ve bu tepkileri vermek için internette minimum gecikme olması gerekir. Örneğin Fortnite’ta CS:GO’daki keskinlik yok ve gecikme burada daha hayati. GeForce Now ile oynadığınızda interneti sürekli olarak meşgul ediyorsunuz, hatta saatte yaklaşık 10GB harcıyorsunuz ve bu gecikmeyi etkileyebiliyor. Kısacası bu soruya net bir cevap vermek gerekirse, dalgalanma olmayan, kablo bağlantılı, yüksek ve sabit hızlı bir internete sahipseniz gecikmelerden çok az etkilenirsiniz. Benim gibi yapın, tekli oyunculu ya da sakin coop oyunları oynayın.

Cyberpunk 2077 Sürprizi

Geforce Now, Epic games, Steam, Oyun, oyuncu, internet kafe

Pek çok oyuncunun sabırsızlıkla beklediği CD Projekt Red’in yeni oyunu Cyberpunk 2077, Nvidia tarafından yapılan açıklamaya göre çıktığı günden itibaren oyuna Steam’de sahipseniz GFN üzerinden oynanabilecek. Sistem gereksinimleri yüksek olan oyunu nasıl kaldıracağız diye ağlayan bizler için güzel çözüm.

Artı – Eksi Karşılaştırması

ArtılarEksiler
Oldukça stabil oynanışTL ücreti bir tık fazla
Farklı cihazlarda çalışıyorHer oyunu bulamıyorsunuz
Oyunları yeniden almanıza gerek yok1080p 60 fps ile sınırlı
Steam oyunlarını otomatik tarıyorMod desteği henüz yok
Tüm bunlara bakınca, size önerim, oynamak istediğiniz oyunları biriktirip, bir-iki ay üye olup, oyunları oynayıp, üyelikten çıkın. Aslında ben de kullanırken böyle düşünüyordum ama artık her ay üyeliğimi yeniliyorum. Sistem aldığı ücretin karşılığını veriyor.

Bu yazımı beğendiyseniz: THE LAST OF US 2’YE BAŞLARKEN BİLMENİZ GEREKEN 8 ÖNEMLİ BİLGİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz