Eren ”Hetze” Akın ile VFŞL ve Worlds 2020 Röportajı

Eren ”Hetze” Akın ile VFŞL ve Worlds 2020 Röportajı

Türkiye profesyonel League of Legends sahnesini takip edenlerin yakından tanıdığı yorumcu Eren “Hetze” Akın ile gerçekleştirdiğimiz röportajda, geçtiğimiz yaz mevsimi ve Supermassive‘in Worlds 2020‘deki performansı hakkında konuştuk. Umarız bizim kadar keyif alacağınız bir röportaj olur.

1. Tanımayanlar için kimdir Hetze?

İsmim Eren Akın. 1993 doğumluyum. Üç yıldır Riot Games Türkiye’de caster olarak çalışıyorum.

2. Genel değerlendirmeyle başlayalım. Hetze’nin gözünden bu sezonun enleri nelerdir? 

En iyi takım: İstanbul Wildcats

En iyi oyuncu: Kaori

En sürpriz takım: 5 Ronin

En sürpriz oyuncu: Brolia

En hayal kırıklığı yaratan takım: 1907 Fenerbahçe

En hayal kırıklığı yaratan oyuncu: Sacre

Sezonun hayal kırıklığı yaratan beşlisi (Top-Jungle-Mid-Adc-Sup): Sacre-Kireas-stillnumb (tam bir hayal kırıklığı diyemem ama daha iyi aday yok)- Rate-Tolerant

3. VFŞL final maçları seni tatmin etti mi? Final hakkında görüşlerin nelerdir?

Tam olarak tatmin etti dersem yalan söylemiş olurum. Takımların çok kolay cevap verilebilecek şeylere, göz göre göre maç kaybetmesini izlemek gerçekten zor bir deneyim oldu. 5 Ronin zaten kısıtlı bir malzemeyle olağanüstü bir iş çıkardı, onlara bu konuda kızmak haksızlık olur. Buna rağmen Supermassive’in elindeki malzemeyle o seriyi beş maça götürmemesi gerekiyordu.

4. 5 Ronin’in yükselişi ve sezon performansı hakkında neler düşünüyorsun?

Sezonun olayı. Kısıtlı malzemeyle, çok kısıtlı kazanma koşullarıyla bunu bulup üzerine gitmek, küçük pencerelerden maksimumu çıkarmayı bilmek VFŞL’de çok sık gördüğümüz bir şey değil. 5 Ronin bunu yapmayı başardı ve harika bir hikaye gerçekten de.

5. VFŞL’nin genel durumu ve playoff öncesi performansları düşündüğünde Supermassive’in kazanması seni şaşırttı mı? Supermassive’in genel performansı sence nasıldı?

Şaşırtmadı. Fakat eldeki malzemenin çok daha keskin ve esnek olmasını beklerdim. Esneklikten pek eser yoktu. Esneklikten kastım kazanma koşulu. Daha farklı şekillerde kazanabiliyor olmasını beklerdim ki Worlds’de başını yaktı Supermassive’in bu durum. Belki de koç ekibinin tercihiydi eldekileri kusursuz hale getirmeye çalışmak. Tercih meselesi.

6. Özellikle 1907 Fenerbahçe’nin play-off dışında kalması sezonun sürprizlerinden biriydi. Fenerbahçe’nin hatası neydi sence? Neleri eksik yaptılar veya yapamadılar?

1907 Fenerbahçe bence bu sezon ne istediğini bilmiyordu. Elde bir tane süperstar var fakat bu süperstar, nasıl aktive edilir? etrafını nasıl çalıştırmalılar? bir türlü bunu bulamadılar. Kadroyu Blue etrafında kurmak elbette çok doğal. Çünkü takımın en iyi oyuncusu ama bunu meta ekseninde nasıl yapmanız gerektiğini bulamıyorsanız, o oyuncu ligin en iyisi olsa bile sonuç kaçınılmaz oluyor. Sezon ortasında yapılan değişikliklerin de pozitif sonuç vermediği aşikar zaten.

7. Takımları sırasıyla puanlaman gerekirse (1-10), sezonun karnesi nedir?

Mevsim SırasıTakımHetze’nin Notu
1fastPay Wildcats9
2Galakticos7
3Papara SuperMassive8
45 Ronin10
5Dark Passage4
6Beşiktaş3
71907 Fenerbahçe2
8Galatasaray3
9Team Aurora1
10Royal Youth1
8. Worlds 2020’de Supermassive güzel bir başlangıç yaptı fakat devamını getiremedi. SUP’un grup aşamasındaki performansı hakkında neler düşünüyorsun?

Kaybedilen Legacy maçı olmasaydı bence kusursuza yakın bir grup aşamasıydı. MAD’e karşı kazanılan maç otomatik bizi ikinci yapmalıydı ama belki de turnuvadaki en kötü maçımızı Legacy’ye karşı oynadık. Şampiyon seçim ekranlarımız yine tekdüzeydi. Her nedense TBF’yi kazanırken oynadıkları oyunun aksine bir anda üst koridordan taşımaya çalışıyordu. Bir şeyleri değiştirme niyeti vardı ama bence yöntem doğru değildi. Orta koridor havuzunu takım verimli kullanmıyordu ve ortada bir güvensizlik olduğu belliydi bence. UOL serisinde ortaya çıktı o da.

9. Yükselme turunda Mad lions maçında güzel bir Supermassive vardı. Bu seride fark yaratan şeyler nedir? Bu galibiyet seni şaşırttı mı?

Şaşırtmadı. MAD lions aşırı dağınık bir takımdı ve mental anlamda facia durumdalardı. Bütün seriye baktığımızda orman ve üst koridorda büyük fark yaratan KaKAO ve Armut’u gördük. Ama en önemlisi beş maçın tamamında iyi şampiyon seçim ekranı kazandı. Neyse ki SUP bir tane fazladan kazanmayı başardı şampiyon seçim ekranında, o da galibiyeti getirdi.

10. Supermassive’in Unicorns of Love karşındaki performansı hayal kırıklığı mıdır? Bu serinin bu şekilde bitmesinin sebepleri nelerdir?

Elbette hayal kırıklığıdır. Bence SuperMassive’in esnek kazanma koşullarına sahip olmayışı, çok rahat okunabilen şampiyon seçim ekranları ve verimli kullanılmayan şampiyon havuzları, bu söylediklerimizin tam aksi özelliklere sahip olan Unicorns of Love‘a karşı büyük problem yarattı.

11. Genel olarak bir önceki gün kazanan Supermassive ile bir sonraki gün kaybeden Supermassive arasında dağlar kadar fark vardı. Sebepleri nedir? Rehavete kapılıyoruz diyebilir miyiz?

Rehavetle alakası olduğunu düşünmüyorum. MAD lions dağınık, sorunlu ve özgüveni yerle bir olmuş bir takımdı. Unicorns of Love ise her zaman özgüvenli ve cebi hem MAD lions‘tan, hem bizden çok daha fazla dolu bir takımdı. Hak ettiler ve kazandılar bence.

12. Hetze’nin Worlds 2020 şampiyonluk adayı hangi takım? Neden?

Damwon Gaming. Meta okumaları yerinde, oyunu çok iyi anlamış durumdalar, roller çok keskin ve acayip formdalar. Ne kadar yetenekli bir kadro olduklarını anlatmaya bile gerek yok zaten. Şu ana dek turnuvanın en iyi takımı onlar gibi gözüküyor.

Gamelisher ekibi olarak söz konusu bu röportajı 23 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirdik. Ancak yaşanan teknik aksaklıklar sebebi ile röportajı ancak şimdi yayınlayabiliyoruz. Bu tarihte Worlds yarı finalleri öncesine tekabül ediyor. Hetze’nin, Worlds 2020 şampiyonunu doğru tahmin etmesinden dolayı kendisini tebrik ediyoruz.

İlginizi Çekebilir: Netflix’in Oyun Belgeseli High Score İncelemesi

Bir yorum yap.

Tıkla ve yayına katıl.
Takip etmek için tıklayın.