Far Cry, bundan 10 yıl önce Ubisoft’un, Crytek’ten alıp piyasaya sürmesiyle hayatımıza girmişti. Peki neydi bu oyun?

Far Cry, yıl 2004’ü gösterdiğinde Nvidia’nın ne kadar iyi işler çıkardığını göstermek için Cevat Yerli ve kardeşleri tarafından geliştirilen bir demo olarak karşımıza çıktı ve çok sevildi. Hemen ardından, çıkan oyun, 4 ayda 730 bin satarak bir anda zirveye oturmuştu. Evet 730 bin…

Serinin Yükselişi

Yıl 2008 olduğunda FarCry 2, Ubisoft Montreal tarafından piyasaya sürüldü. FarCry 2, Afrika’nın, Amerikan filmlerindeki atmosferine sahipti. Buna örnek: büyük çeteler arasında süren çekişme ve bizim, ilişkilerimize dikkat ederek onlardan aldığımız görevler verilebilir. En çok dikkatimi çeken detay, oyundaki görevlerde, ödemelerimizi önceden almamızdı. Elimizdeki harita ile birinci şahış araba sürmemiz, kasatura ile çatışmalara girmemiz, alev silahı ile orman yakmamız gibi birçok yeni mekanik vardı. Birçok otorite tarafından da beğenilmişti. Evet ben de çok beğendim.

Bundan 4 yıl sonra ise Far Cry 3 piyasaya sürüldü. Benzer mekaniklere sahipti ama oyun bu sefer ise çok ikonik bir kötü adam ve dönem için inanılmaz güzel doğası ile kendine çekmişti bizleri.

 Peki süreçte bir Ubisoft oyuncusu olarak beni ne rahatsız etti?Söyleyeyim, Ubisoft aslında tüm oyunlarında benzer mekanikleri kullanıyor. Bir önceki oyun ile bir sonraki oyun, ilk yarım saatten sonra aynı olduğunu hissettiriyor. Konuları bambaşka ama konuya girdikten sonra içerik aynı. 3. oyundaki mükemmel araç sürüş, 4. oyunda nişan alarak kendini devam ettirdi. Aslında ufak dokunuşların ne kadar da önemli olduğunu bizim yüzümüze çarpa çarpa oyunlarını satıyorlardı. Grafik şöleni isteyen biri olarak gözümü son çıkacak ara oyun kıvamındaki Far Cry New Dawn’a diktim. Far Cry 5’ten bir farkı olacak mı? Hayır olmayacak.

Far Cry New Dawn’dan söz etmek gerekirse, nükleer kıyamet sonrası bir senaryo ile kendini gösteriyor. 5. oyundaki olan acayip durumlar New Dawn’ı doğuruyor. Oynamamışlar için keyif kaçırmak istemeden konuyu burada kesiyorum.

Peki New Dawn’ı alacak mıyım? Evet alacağım. Bir kez daha Ubisoft batağına düşeceğim.

İlginizi çekebilir: Metro Exodus Puanları Gelmeye Başladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz