Bir Far Cry hayranı olarak New Dawn adlı son çıkan ara oyununu, çıktığı gibi satın alıp inceleme kararı almıştım fakat oyuna bir türlü başlayamamıştım. Şimdi sizlere neden New Dawn oynanmalıdır ya da oynanmamalıdır biraz anlatayım.

Tanıtım filmine de gözatın derim.

Far Cry New Dawn‘ı gözüm kapalı bir şekilde aldım çünkü Ubisoft artık oyunlarında çok daha renkli dünyalar ve daha gerçekçi doğa tasarımları kullanıyor. İncelemesini yakında yazacağım Assasin’s Creed Odyssey‘i yakın zamanlarda çıkan Red Dead Redemption 2 ile aynı anda oynadım ve RDR2‘nin sisli ve soluk dünyasından AC Odyssey‘in sürekli parlayan maki bitki örtüsüne geçiş beni büyülemişti. İnsan bazen renkli bir doğa görmek istiyor her ne kadar da sadece grafik hileleri olsa bile. New Dawn bize inanılmaz renkli bir atmosfer sunuyor. İsterseniz oyunun senaryosuna ufaktan değinelim.

Far Cry 5‘in devamı olan New Dawn ufaktan da spoiler karakterleri ve hikayeleri taşıyan yapımda FC5‘in son sahnesi aşağı yukarı New Dawn’ın 50 yıl öncesi olarak karşımıza çıkıyor. New Dawn, nükleer felaket sonrası Hope Country‘deki son kalan insanlarla ve kötü yağmacı abilerin arasındaki savaşı konu alıyor. Bu yağmacıların liderleri ikiz ablalarımız. Anlayacağız başımızdaki bela normalin 2 katı çünkü bu ablalar o kadar ayarsız liderler ki bir tanesi bile yeteri kadar baskın karaktere sahip. FC5’in bitmek bilmeyen neredeyse birbirine çok benzeyen görevlerinden sonra New Dawn’ın 6 saatte bitecek kısa senaryosu beni başta şaşırttı, yarı hoşuma gitti ama!

Ama“sına değinelim. Konunun kısa oluşu oyunun dinamiklerini çok zorlamış mesela diyor ki yaşadığımız şehri geliştir. Peki nasıl seviye atlayacak? Oyunda karakolları ele geçirince “Ethanol” kazanıyorsunuz fakat oyunun haritası çok küçük ve ben tüm karakolları ele geçirdim fakat Ethanol yetersiz! Oyunun sinir bozucu noktası burada başlıyor. Daha fazla Ethanol için karakolu düşmana teslim ediyorum ve tekrar ele geçiriyoruz. Anlayacağınız şu; eğer ki görevleri hızlı hızlı geçiyorsanız oyun size dur diyor ve sizi bir şeylerin tekrar ettirerek göreve devam ettiriyor. Far Cry hayranı olarak bu oyun beni fazlasıyla delirtti.

Far Cry dosyasını hiç kapatmayacağız çünkü Ubisoft her yeni oyununda yeni özellikler deniyor ve senaryolar patlasa bile piyasaya yeni oyunlar sürmeye devam ediyor. Bunları tek tek yapacağına neden topluca yapmıyorsun Ubisoft? Neden Rockstar abimiz gibi 5 yılda bir sağlam oyun çıkartmıyorsun? Tabiki de her yıl çıkacak bir Assassin’s Creed‘e asla hayır diyemem! Bana kalırsa indirimleri bekleyin ve kesinlikle oynayın. Her ne kadar birçok yerde söverek oynasam bile parasını fazlasıyla haketti. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

Yazılımcı, Video Oyuncusu, Airsoft Oyuncusu. Bana tarkan_0110 adıyla Steam ve tüm oyun platformlarından ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz